امتیاز منفی برای کدام صادرکنندگان در رتبه‌بندی لحاظ می شود؟

جزئیات تصمیمات جدید کمیته اقدام ارزی اعلام شد

 امتیاز منفی برای کدام صادرکنندگان در رتبه‌بندی لحاظ می شود؟

 

کمیته اقدام ارزی سال جدید را با کشیدن خط و نشان برای صادرکنندگانی آغاز کرد که در موعد مقرر نسبت به تحویل ارز فروخته شده خود در سامانه نیما یا در قالب واگذاری پروانه صادراتی خود به واردکنندگان اقدام نکنند.

سخن از این محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها در شرایطی از سوی کمیته اقدام ارزی به میان می‌آید که ظرف ماه‌های گذشته، تسهیلات ایجاد شده در حوزه صادرات غیرنفتی و بازگشت ارز صادراتی، زمینه را برای بسیاری از صادرکنندگان در بازگشت ارز حاصل از صادرات خود و ایفای تعهدات ارزی هموار کرده بود.

در این میان کمیته اقدام ارزی که محلی برای رفع و رجوع مشکلات مرتبط با صادرکنندگان و واردکنندگانی است که از ارز صادراتی استفاده می‌کنند، در اولین جلسه خود در سال 1401 چند موضوع را به صورت جدی در دستورکار خود قرار داده و برای آن، مصوباتی را داشته است؛ به نحوی که دامنه این مصوبات، از پیگیری موضوع ورود موقت و رفع تعهد ارز حاصل از صادرات آن تا واردات طلا در ازای صادرات نیز به عنوان یک روش پذیرفته شده برای رفع تعهد ارزی کشیده شده است.

آن‌گونه که کمیته اقدام ارزی در مصوبه 4 اردیبهشت ماه خود ابلاغ کرده، برای موضوع ورود موقت نکاتی اعلام شده است؛ به نحوی که بر اساس این مصوبه مقرر شده تا زمان فراهم شدن بستر سیستمی ثبت اطلاعات ورود موقت که پایان شهریورماه 1401 در نظر گرفته شده، وفق تکلیف مندرج در بند 4 نهمین جلسه کمیته موضوع ماده 2 چهاردهمین جلسه مورخ15 دی ماه 1400شورای عالی هماهنگی اقتصادی، سی‌دی‌های ارسالی گمرک در خصوص ورود موقت و صادرات از محل ورود موقت پس از تاریخ 30 آبان 1400مورد پذیرش بررسی و انجام اقدامات لازم از سوی بانک مرکزی قرار می‌گیرد.

بر این اساس، گمرک جمهوری اسلامی ایران باید تا پایان شهریورماه سال جاری نسبت به ارسال سی‌دی‌های حاوی اطلاعات ورود موقت و صادرات آن از محل حسب درخواست صادرکننده به بانک مرکزی و دبیرخانه کمیته اقدام ارزی وفق روال جاری اقدام کند.

یکی دیگر از مصوباتی که کمیته اقدام ارزی در مورد آن تصمیم‌گیری کرده، تخلف زمانی صادرکنندگان نسبت به ارایه ارز خود به واردکنندگان است؛ به این معنا که برای آن دسته از صادرکنندگانی که به موقع به تعهدات خود در قبال ارایه ارز فروخته شده در سامانه نیما یا واگذار شده در قالب پروانه‌های صادراتی عمل نکنند، تنبیهاتی در نظر گرفته شده است.

چنانچه صادرکننده نسبت به عرضه و فروش ارز در سامانه نیما و یا واگذاری پروانه صادراتی به غیر اقدام کرده و ارز حاصل از صادرات را به خریدار تا موعد مقرر تحویل نداده باشد، در صورتی که بر اساس حکم دادگاه قصور صادرکننده محرز شود، ضمن احیای تعهد ارزی صادرکننده، این تخلف به عنوان امتیاز منفی در رتبه‌بندی صادرکنندگان لحاظ و همچنین تنبیهاتی نظیر ایجاد محدودیت در کارت بازرگانی و تعیین سقف اعتباری توسط مراجع ذی‌ربط خواهد شد.

همچنین در صورت عدم عمل به تعهدات از سوی صادرکنندگان در قبال توافق با واردکنندگان مبنی بر واگذاری پروانه صادراتی به منظور ایفای تعهدات ارزی، در صورت اقامه دعوی از سوی واردکننده و صدور حکم دادگاه در خصوص تخلف صادرکننده، علاوه بر احیای تعهدات ارزی صادرکنندگان مراتب در رتبه‌بندی صادرکنندگان لحاظ خواهد شد. همچنین در خصوص عدم انجام تکالیف وارداتی از سوی واردکننده در قبال پذیرش پروانه صادراتی از صادرکننده، مراتب از طریق مراجع قضایی پیگیری می شود

کمیته اقدام ارزی البته مصوباتی هم برای آن دسته از صادرکنندگانی داشته که در قبال تعهد ارزی خود، طلا وارد کشور کنند. در این مصوبه آمده است: در خصوص تهاتر طلا با تعهدات ارزی بر اساس اعلام نظر کتبی دفتر مقررات صادرات و واردات در جلسه 70 کمیته اقدام ارزی بر مکاتبه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واردات طلا در حال حاضر به صورت واردات در مقابل صادرات خود غیرمجاز است و بازرگانان می‌توانند با رعایت مقررات آیین‌نامه‌های ذیربط اقدام به واردات کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *