آموزش صادرات کالا

عملیات صادرات را چه اشخاصی باید انجام دهند؟ (بخش دوم)

در مقاله قبل گفتیم افرادی که تمایل به انجام تجارت های بین المللی دارند، در مرحله اول نیاز به آموزش واردات، صادرات و ترخیص کالا دارند.

علاوه بر آموزش، هر فرد یا شرکتی که قصد انجام این چنین امور را دارد، باید مدارک لازم برای اجازه صادرات و واردات هم، به نام آن فرد یا شرکت صادر شده باشد.

همچنین در بخش اول این مقاله درمورد کارت بازرگانی و کالاهایی که واردات آنها به کشور ممنوع می باشد توضیح دادیم. حال به بررسی بقیه موارد می پردازیم.

صادرات کالای مستعمل

صادرات کالهای مستعمل ساخت ایران، نیاز به اخذ مجوز ندارند. صادرات کالاهای مستعمل مشمول پرداخت مشوق صادراتی نمی گردد. نحوه ارزش گذاری، تعیین قیمت پایه صادراتی برای این قبیل کالاها در موارد خاص، به شکل محموله ای تعیین قیمت می گردند.

ضوابط فنی صادرات (گواهی فنی)

ظوابط فنی با توجه به نوع کالاهای صادراتی، صادر می شود که طبق مقررات صادرات کشور می باشد. در موقع صادرات در گمرک این ظوابط رعایت می گردد. ظوابطی مانند:

واردات لوازم آرایشی و بهداشتی

شرایط صدور محموله های صادراتی مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی

صادرات مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی نیاز به گواهی بهداشت از حوزه (معاون غذا و دارو توابع استانی) وزارت بهداشت ندارد.

درمورد کالاهیی که کشور مقصد گواهی بهداشت را شرط ورود کالا از ایران اعلام نموده است، برای تسریع در امر صادرات، با هماهنگی وزارت امور خارجه، صدور گواهی بهداشت لاتین به کلیه دانشگاه های علوم پزشکی کشور واگذار گردیده است.

مطالعه بیشتر: عملیات صادرات را چه اشخاصی باید انجام دهند؟ (بخش اول)

شرایط صدور محموله های صادراتی مشمول استاندارد اجباری

در مواردی که کالاهای صادراتی مشمول مقررات استاندارد اجباری باشند، پروانه معتبر کاربرد علامت استاندارد اجباری، تنها درصورتی که توسط تولید کننده ای که اقدام به صدور محصولات تولیدی خود می نماید، ارائه شده باشد، قابل قبول می باشد.

درصورتی که کالای صادراتی مشمول استاندارد، توسط اشخاص (حقیقی یا حقوقی) غیر از تولید کننده، جهت صدور در گمرک اظهار می گردند، در این حالت از کالا نمونه برداری می شود. نمونه کالا جهت اخذ نظر به آزمایشگاه موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ارسال می گردد. و پس از تایید، تشریفات صادرات کالا انجام می گیرد.

شرایط صدور گواهی بهداشت نباتی

گواهی مذکور توسط سازمان حفظ نباتات وابسته به وزارت کشاورزی صادر می گردد. طبق ماده 18 آیین نامه اجرایی قانون حفظ نباتات، فراورده های نباتی که از ایران به کشورهای خارج صادر می شود، به وسیله کارشناسان قرنطیه بررسی می شوند. درصورت سلامت کالا، گواهی بهداشت (Bill of health) نباتی صادر می شود.

صادرات مواد دامی

شرایط صدور گواهی بهداشت دامی

گواهی مذکور توسط سازمان دام پزشکی کشور صادر می شود. طبق ماده 7 قانون دام پزشکی کشور مصوب 1350، صدور و ورود هر نوع دام زنده، تخم مرغ نطفه دار، اسپرم دام، فراورده های خام دامی، داروها، واکسن ها، سرم ها، مواد بیولوژیکی و مواد ضدعفونی کننده، سموم دامپزشکی و مواد غذایی متراکم و مکمل غذایی دام و داروهایی که برای ساخت مواد نامبرده مورد نیاز است باید با موافقت وزارت جهاد سازندگی (سازمان دام پزشکی کشور) صورت گیرد.

ظوابط فنی در بازار های هدف

در تهیه کالا باید ویژگی های کالایی صادراتی با استاندارد مورد قبول بازار هدف مطابقت داشته باشد. در بسیاری از موارد دیده شده است که صدور کالاهای نامرغوب یا با کیفیت پایین، موجب از دست دادن بازارها گردید است. و این ظوابط می تواند در بازار های هدف متفاوت باشد.

فرد صادر یا وارد کننده با در دست داشتن تمامی این مدارک به راحتی می تواند اقدام به صادرات یا واردات هر نوع کالایی بکند. همچنین می توانید سوالات خود را با کارشناسان تجارت طلایی تماس بگیرید.

مجموعه تجارت طلایی با سابقه طولانی در تجارت های بین المللی ضمن برگذاری کلاس های آموزش صادرات واردات و ترخیص کالا، شما را از صفر تا صد تجارت یاری می کنند.