معافیت پرداخت عوارض در صادرات کالا

قانون معافیت صادرات کالا و خدمات از پرداخت عوارض

در امر تجارت های بین المللی، اصول مهمی در آموزش صادرات کالا هستند که هر تاجری باید از آنها اطلاع داشته باشد. در مقالات قبل درمورد معافیت ها در زمان ترخیص کالا صحبت کرده ایم.

در این مقاله قصد داریم به قانون های معافیت پرداخت عوارض های صادراتی کالا از سمت وزارتخانه های مربوطه جمهوری اسلامی ایران تعیین شده اند، بپردازیم.

اطلاع از این قوانین می تواند امر صادرات کالا را تسهیل کند، با مشکل روبه رو نکند، یا هزینه های صادرات کالا را تا جای ممکن کاهش دهد.

قوانین معافیت پرداخت عوارض کالاهای صادراتی

ماده واحده از تاریخ تصویب این قانون، صادرات کالا و خدمات از پرداخت هرگونه عوارض معاف است. و هیچ یک از وزارتخانه ها، سازمان ها، نهادها، دستگاه های اجرایی، شهرداری ها و شوراهای محلی، استانی و کشوری که مطابق قوانین و مقررات حق و وضع و اخذ عوارض را دارند، مجاز نیستند از کالاها و خدماتی که صادر می شوند عوارض اخذ نمایند یا مجوز اخذ آن را صادر کنند.

تبصره 1: آیین نامه اجرایی این قانون به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت ظرف مدت ۲ ماه پس از تاریخ ابلاغ این قانون به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

مطالعه بیشتر: ترخیص کالا از فرودگاه امام خمینی

تبصره ۲: مرجع تایید کالاها و خدمات یادشده ، گمرک جمهوری اسلامی ایران.

تبصره ۳: از تاریخ تصویب این قانون، کلیه قوانین و مقررات مغایر لغو می‌گردد.

 بند (ب)  ماده ۱۰۴ قانون برنامه پنجم توسعه کشور

این بند اخذ هرگونه مالیات و عوارض از صادرات کالاهای غیر نفتی و خدمات در طول برنامه ممنوع است.

عوارض صادراتی

تبصره ۱: فهرست کالاهای نفتی ظرف ۶ از تاریخ تصویب این قانون توسط شورای اقتصاد تعیین می گردد.

به منظور ارتقاء سطح کیفی کالاهای صنعتی تولید، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور مکلف است در لوایح بودجه سنواتی اعتبار موضوع تبصره (۲) مده (۳) قانون را در قبل اعتبارات وزارت صنایع و معادن پیش‌بینی و منظور نماید. تا توسط وزارت مذکور برای اجرای پروژه های تحقیق و توسعه کالاهای صنعتی به مصرف برسد.

وزارت صنایع و معادن مکلف است فهرست کالاها و تولیداتی را که حفظ تولید و اشتغال آنها مستلزم تعیین تعرفه مناسب می باشد، تهیه و به هیات وزیران پیشنهاد نماید. اتخاذ تصمیم در خصوص تعرفه این قبیل کالاها بنا به پیشنهاد وزارت مذکور خواهد بود.

مسئولیت (Responsibility) نظارت بر حسن اجرای قانون و این آیین نامه بر عهده وزارت بوده و وزارت یاد شده مکلف است هر سه ماه یک بار گزارش لازم را به کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اعلام نماید.

برای اطلاع از کالاهای وارداتی که مشمول استاندارد اجباری هستند، به وبسایت مراجعه www.isiri.org (قسمت مقررات صادرات و واردات-کالاهای مشمول استاندارد اجباری) کنید. و یا سوالات خود را با کارشناسان مجموعه تجارت طلایی درمیان بگذارید.

انواع کنسرو های مواد غذایی و کمپوت ها مشمول اجرای مقررات استاندارد اجباری برای واردات می باشد.

تراکتور و ماشین های کشاورزی و جرثقیل های موبایل متحرک که مستعمل هستند، مشمول اجرای مقررات استاندارد اجباری برای واردات نمی ‌باشد.

قطعات یدکی ماشین های راه سازی و معدنی مشمول اجرای مقررات استاندارد اجباری برای واردات نمی‌ باشند.

مجموعه تجارت طلایی برند معتبری است که بیش از یک دهه است که به برگزاری کلاس های آموزش واردات کالا، صادرات و ترخیص کالا می پردازد.