رونمایی از اپلیکیشن راهنمای تجارت

مراسم رونمایی از فاز نخست اپلیکیشن راهنمای تجارت با حضور معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، علی رهبری، سرپرست مرکز توسعه تجارت الکترونیک و نمایندگان بخش خصوصی و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در محل سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، در ابتدای این نشست حمید زادبوم، با تبریک ایام الله دهه فجر که یادآور از خودگذشتگی ملت شهیدپرور ایران است، به رهبر معظم انقلاب و ملت شریف ایران، یاد و خاطره امام خمینی(ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی و شهدای گرانقدر را گرامی داشت.

وی نوک تحریم‌ها را متوجه تجارت خارجی، صادرات و واردات عنوان کرد و با تأکید بر اهمیت صادرات غیرنفتی افزود: صادرات و واردات شریان حیاتی تجارت خارجی و گردش ارز خارجی احیاگر تجارت خارجی کشور است که دشمن آن را نشانه گرفته است.

زادبوم با بیان اینکه امروز دیگر تولید نباید منحصر به تامین نیازهای داخلی باشد بلکه باید صادرات‌محور باشد و تولیدکنندگان با برنامه بوده و ضمن توجه به نیاز داخلی، تولید صادرات‌محور داشته باشند، گفت: سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان متولی تجارت خارجی کشور و براساس سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و با تاکید بر درون‌گرایی و برون‌زایی اقتصاد، برنامه‌های توسعه صادرات را در دستور کار خود قرار داده است.

زادبوم در تشریح آمار تجارت خارجی در ۱۰ماهه سال جاری گفت: آمار صادرات غیرنفتی در ۱۰ماهه امسال نشان می دهد با وجود تحریم ها و تمامی مشکلاتی که برای صادرکنندگان در زمینه حمل و نقل و انتقال پول وجود داشته است،۳۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات غیرنفتی داشتیم و میزان واردات در ۱۰ ماهه ابتدای امسال نیز ۳۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بوده است.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت در ادامه اظهار داشت:  صادرات غیرنفتی در مدت مذکور نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰ درصد از نظر وزنی افزایش و به لحاظ ارزش ۳ درصد کاهش یافته که ناشی از کاهش قیمت پایه صادراتی بوده است.

وی عنوان کرد: با وجود همه تحریم‌ها و مشکلات علاوه بر تأمین نیازهای داخلی از محل صادرات غیرنفتی، بیشترین ذخایر استراتژیک را برای کالاهای اساسی داشتیم.

زادبوم با اشاره به اینکه صادرات غیر نفتی کشور در سال ۵۷ حدود ۶۰۰ میلیون دلار بوده در حالی که سال گذشته و علیرغم تحریم‌ها صادرات غیرنفتی به بیش از ۴۰ میلیارد دلار رسیده است، گفت: سازمان توسعه تجارت ایران براساس سیاست اقتصاد مقاومتی با تاکید بر برون گرایی توسعه اقتصاد،  برنامه توسعه اقتصادی و صادرات غیر نفتی را در دستور کار دارد.

در ادامه نشست رونمایی از اپلیکیشن راهنمای تجارت، عباس خالقی‌تبار، مدیرکل دفتر خدمات اطلاعات تجاری سازمان توسعه تجارت ایران هدف از ایجاد این اپلیکیشن را به کارگیری ابزارهای‌نوین اطلاع رسانی برای فراهم‌شدن دسترسی سریع و آسان تجار عنوان کرد و گفت: این اپلیکیشن ضمن فراهم آوردن امکان جستجوی آنلاین کدهای تعرفه کتاب مقررات و صادرات را برای بازرگانان، به دیگر نیازهای تجار  همچون آخرین مقررات و قوانین، آموزش ها و بخشنامه ها  نیز پاسخ می‌دهد.

وی افزود:  بهبود مستمر، نصب آسان، اشتراک گذاری موثر از جمله ویژگی‌های اپلیکیشن راهنمای تجارت است و همچنین اسناد قابل اشتراک گذاری بوده و دوازده فیچر نیز در آن گنجانده شده است.

مدیرکل دفتر خدمات تجاری سازمان توسعه تجارت ایران بیان داشت: در فازهای بعدی از پورتال تعاملی بین مدیران سازمان توسعه تجارت ایران و تجار و همچنین گزارش تحلیلی از روی پایگاه داده داخلی و خارجی به عنوان دو قابلیت این اپلیکیشن رونمایی خواهد شد.

خالقی‌تبار گفت: نمایشگاه‌ها، هیات‌های تجاری، کالاهای صادراتی، آمار صادرات، بازارهای صادراتی، مقررات و بخشنامه ها، اخبار تجاری، اتاق بازرگانی، رایزنان و نمایندگان تام الاختیار، مرزنشینی و بازارچه مرزی، آموزش تجار، استانداردهای صادرات از جمله بخش‌های طراحی شده و قابل دسترسی  در این اپلیکیشن است.