واردات کالا

واردات کالا چیست؟ اصول واردات کالا چه می باشد؟

واردات نقطه مقابل صادرات می باشد. صادرات یعنی خارج کردن یک کالا یا خدمات از مرز گمرکی کشور خود و واردات یعنی وارد کردن کالا یا خدماتی از کشور های دیگر به کشور خود. به عبارت دیگر واردات یعنی تولید کالا یا خدماتی در یک کشور مبدا و وارد کردن آن کالا در یک یا چندین کشور مقصد.

واردات به دلیل نبود آن کالا یا خدمات در کشور مقصد صورت می گیرد. حال نبود آن کالا یا خدمات دلایل متعددی دارد. از جمله نبود نیروی متخصص، نبود دستگاه های صنعتی، نوع منطقه جغرافیایی که کشور مقصد در آن قرار دارد، وارد کردن آن کالا از تولید آن در کشور از نظر اقتصادی به صرفه تر است، … .

برای درک بهتر این موضوع، آن را بازتر می کنیم. برای مثال کشور خودمان ایران به دلیل نداشتن آب و هوای مناسب کشت قهوه، قهوه را وارد می کند. بسیاری از کشورهای دنیا به دلیل نداشتن ذخایر نفتی و گازی، این منابع طبیعی را به کشورشان وارد می کنند. کشور اسپانیا زعفران وارد می کند، کشور چین آهن و سنگ آهن، آمریکا نوعی میگو، … .

لازم است در اینجا به این نکته اشاره کنیم که صادرات و واردات ذخایر طبیعی مانند نفت و گاز، از اولین کالاهای صادراتی و وارداتی در دنیا می باشند، که جنبه سیاسی هم دارند.

قوانین واردات کالا

اصول واردات کالا

صادرات و واردات کالا و خدمات تاثیر مستقیم و زیادی بر روی اقتصاد هر کشوری دارد. هرچقدر میزان صادرات یک کشور بیشتر و واردات آن کمتر باشد، از اقتصاد بهتری برخوردار می باشد. بر همین اساس کشورهای توسعه یافته توجه ویژه ای بر امر آموزش واردات دارند، زیرا نمی توان بدون تحقیق و بررسی به واردات یک کالا اقدام شود.

قبل از واردات کالا باید یکسری اصول را رعایت کرد. مهم ترینِ این اصول بررسی بازار داخل کشور است. این که بازار به چه کالا و خدماتی نیاز دارد، به چه میزان باید این کالا و خدمات را وارد شود، چه زمانی کالا و خدمات را وارد کنند، به چه صورت آنها را در بازار به فروش برسانند، … .

بعد از آنالیز بازار داخلی باید بازارهای بین المللی را آنالیز کرد. وارد کننده باید به دنبال پاسخ مجموعه سوالاتی که در زیر آورده می شود، تحقیق و جست و جو کند. سوالاتی مانند: آن کالا و خدمات را چه کشورهایی ارائه می دهند، برای خرید و وارد کردن آن کالا یا خدمات کدام کشور مبدا مناسب است، واردات به چه صورتی انجام می شود، … .

البته برای وارد کردن برخی از این محصولات نیاز به تحقیق نیست. زیرا برخی از کالا ها و خدمات دارای برند معتبری هستند که مستقیما ازخودهِ برند ها، واردات صورت می گیرد. به عنوان نمونه برای واردات لباس اسپورت ورزشی می توان از برندهای معروفی همچون آدیداس، نایک، پوما، … استفاده کرد.

اما قبل از اقدام به انجام این اصول شما باید از اتاق بازرگانی کشور، کارت بازرگانی خود را دریافت کنید.

واردات ایران

انواع واردات

  • واردات هم مانند صادارات دارای به 4 دسته، دسته بندی می شود.
  • واردات قطعی: یک کالا و خدمات برای همیشه در کشور مقصد مصرف می شود.
  • واردات موقت: کالا یا خدماتی هستند که در یک بازه زمانی مشخص می توانند به کشور وارد شوند. مثلا برای حضور در  نمایشگاه ها.
  • واردات ترانزیت: به واردات کالاهایی گفته می شود که قبل از رسیدن به کشور مقصد توقف کوتاهی هم در یک کشور دیگر انجام می دهند.

اصول واردات کالا یا خدمات بسیار بیشتر از این چند مورد می باشد. شما می تواید برای آموزش واردات و صادرات و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان تجارت طلایی تماس بگیرید.