مراحل ترخیص کالا از گمرک

مراحل ترخیص کالا از گمرک کشور

به آزادسازی قانونی هر نوع کالایی اعم از صادراتی یا وارداتی ترخیص کالا گفته می شود. در همه کشورها از جمله ایران کالاهایی که از مرزهای کشور عبور می کند، باید وارد گمرک شده تا به صورت قانونی و نه قاچاق، کالا وارد یا صادر شود. به عبارت دیگر برای ترخیص کالا باید به اداره گمرک کشور مراجعه کرد.

سپس با انجام مراحل اداری و ارائه استاد و مدارک مهم و ضروری اجازه واردات یا صادرات به فرد یا شرکت درخواست کننده داده می شود. انجام این مراحل پیچیدگی های خاص خود را دارد. اگر در امر ترخیص کالا جز افراد تازه کار هستید، پیشنهاد می کنیم حتما با یک شرکت معتبر در این زمینه مشورت کنید.

البته ما برای آشنایی شما از روند کلی ترخیص کالا، مراحل به اتمام رساندن آن را به صورت کلی در این مقاله بیان می کنیم. پس با ما همراه باشید.

مراحل ترخیص کالا

در ابتدا به این نکته مهم اشاره می کنیم که در انجام این مراحل و ارائه مدارک، اطلاعات را به طور کاملا صحیح تحویل دهید. زیرا ترخیص کالا در هر مرحله ای که باشد، اگر مامور گمرک یا ترخیص کار با اطلاعات اشتباهی برخورد کند، عواقب بدی برای شما به همراه دارد. اما مراحل ترخیص کالا عبارتند از:

تنظيم اظهارنامه

اظهارنامه فرمی است که بیشتر اطلاعات مربوط به کالا در آن درج می شود. اظهارنامه باید به گمرک تحویل داده شود. خوشبختانه درج و ارسال کردن اطلاعات به صورت الکتریکی برای متقاضیان فراهم شده است و باید به درگاه اینترنتی https://www.ntsw.ir مراجعه کنند.

ترخیص کالا چیست

برای ثبت اطلاعات به مدارکی نیاز دارید باید از قبل تهیه و آماده شده باشند. این مدارک شامل:

 • کپی کارت بازرگانی معتبر (بار اول اصل کارت)
 • قبض انبار، هنگامی که کالا به انباردار گمرک تحویل داده می شود ، برای صاحب کالا یک رسید صادر می شود.
 • بارنامه
 • ترخیصیه
 • گواهی مبدأ
 • فاکتور خرید
 • اعلامیه تأمین ارز یا نامه برات (در صورتی که روش پرداخت اعتبار اسنادی یا برات باشد)
 • پروفورما
 • مجوز ثبت سفارش
 • لیست عدلبندی
 • بیمه نامه گمرکی
 • کاتالوگ و بروشور (درصورت نیاز)
 • مجوزهای قانونی جهت ترخیص کالا از قبیل گواهی بهداشت، استاندارد، انرژی اتمی، قرنطینه نباتی و سایر (هرکدام از این مجوز ها بستگی به نوع کالا دارد)
 • وکالتنامه رسمی، کارت حق العملکاری (حسب مورد)

با داشتن این مدارک، به راحتی می توانید به سایت مدنظر مراجعه کرده و اظهارنامه را تنظیم کنید. در این مرحله بلغی به عنوان حقوق ورودی باید پرداخت کنید. در پایان از طرف سامانه یک شماره سریال و یک شماره عطف برای شما ارسال می شود.

دریافت کوتاژ در دایره احراز هویت و تعیین مسیر

بعد از ارسال اظهارنامه، کالا به گمرک اظهار داده می شود و سپس باید اظهارنامه توسط اداره گمرک بررسی و تایید شود. درصورتی تایید اظهارنامه، شماره ثبت یا کوتاژ برای شما ارسال می گردد. کوتاژ به شماره ثبت شده برای هر اظهارنامه در گمرک گفته می شود.

بعد از ارسال شماره کوتاژ، گمرک باید شرکت یا فرد وارد کننده یا صادر کننده را تایید کند. فرد یا شرکتِ صاحب کالا فردی است که تمامی اسناد به نام او صادر شده است. ارزیابی و تایید کالا و اطلاعات از سه روش و از طریق انتخاب در سیستم مدیریت ریسک انجام می شود.

این سه روش شامل مسیر سبز، مسیر زرد و مسیر قرمز می باشد. در مسیر قرمز ارزیابی به صورت مفصل تر و سخت تر انجام می شود.

یادتان باشد در هر مرحله ای که به مشکل برخوردید، با شرکت های معتبر ترخیص کالا مشورت کنید. یا قبل از اقدام به ترخیص کالا به کلاس های آموزش صادرات یا واردات کالا مراجعه کنید.

کنترل و ارزیابی کالا

در این مرحله تمامی اطلاعات مربوط به کالا و صاحب آن براساس انتخاب هریک از مسیرهای بالا، مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد. اگر این اطلاعات به تایید ماموران گمرک برسد، کالا بر اساس روش های مختلف باید تعیین ارزش شود.

ترخیص کالا

اخذ مجوزهای لازم

سپس مجوزهایی با توجه به نوع کالا، توسط سیستم و کارشناس مربوطه تعیین می شود که صاحب کالا باید اقدام به اخذ آنها کند. مجوزهایی مانند: استاندارد، بهداشت، قرنطینه ، مخابرات، تجهیزات پزشکی، جهاد، … .

بررسی تعرفه و تطبیق کالا توسط کارشناس سرویس

پس از اخذ مجوزهای لازم، کارشناس سرویس با بررسی نهایی تعرفه و اسناد، تایید نهایی را برای وارد یا خارج کردن کالا صادر می کند.

انبار داری، بارگیری و خروج کالا از گمرک

برای به اتمام رساندن مراحل ترخیص کالا از گمرک باید برای شما پروانه صادر شود و اظهارنامه مهر و موم شود. برای این کار ابتدا باید به صندوق رفته و مبلغی را که از سوی گمرک مشخص شده را واریز نماید.

سپس به قسمت صدور پروانه و دفتر کل انبارها مراجعه کرده تا پروانه صادر شده را تحویل بگیرید. درنهایت به درب خروج گمرک رفته تا کالا را ترخیص نمایید.

لازم به ذکر است اگر کالای شما یک کالای وارداتی باشد، با صدور پروانه برای شما شماره و کد شناسایی صادر می شود. شما با این کد می توانید در تمام بازارهای کشور فعالیت کنید.

مطالعه بیشتر: ترخیص کالا چیست؟ مدارک مورد نیاز ترخیص کالا از کمرگ

شرکت تجارت طلایی از معتبرترین شرکت های در امور صادرات و واردات کالا می باشد که شما را از صفر تا صد واردات کالا، صادرات کالا و ترخیص کالا یاری می کند.