مراحل صادرات کالا

مراحل صادرات کالا یا خدمات به کشورهای دیگر

بحث صادرات کالا برای هر کشوری از مباحث بسیار مهمی می باشد. به همین دلیل در ابتدا ما به شما توصیه می کنیم برای موفقیت در این امر، به کلاس های آموزش صادرات کالا مراجعه کنید. زیرا برای مبادرت به امر صادارت باید خیلی دقیق و برنامه ریزی شده اقدام کنید.

به دلیل اینکه صادارت تاثیر بسزایی بر اقتصاد جامعه و هزینه های شرکت صادر کننده دارد.اما در این مقاله قصد داریم مراحل صادرات کالا یا خدمات را عنوان کرده تا شما آگاهی بیشتری در ایم خصوص به دست آورید.

مراحل صادرات کالا

اگر کالا یا خدماتی را تولید یا عرضه می کنید و تصمیم گرفته اید که این کالا یا خدمات را به خارج از مرزهای کشور برده و آنها را در بازارهای بین المللی عرضه کنید، برای موفقیت در این کار باید یکسری اصول را انجام دهید.

به هر میزان که این مراحل را با دقت و موشکافی بیشتری انجام دهید، موفقیت صادرات کالا یا خدمات خود را بیشتر تضمین می کنید. این مراحل عبارتند از:

تحلیل بازار در صادرات کالا

شناخت بازار هدف

قبل از هرکاری باید بازار بین المللی را مورد بررسی کامل قرار دهید تا متوجه شوید، کدام کشورهای برای عرضه کالا یا خدماتتان مناسب هستند. بعد از مشخص کردن کشورهای مقصد برای صادرات، باید بازارهای داخلی آن کشورهای را ارزیابی کنید.

در این ارزیابی باید به مواردی مانند: راه های عرضه کالا یا خدمات در آن کشورها، میزان تقاضا برای کالا یا خدمات شما، راه های اثرگذاری بیشتر در مخاطب کشورهای مقصد برای فروش بیشتر، شناختن رقبای داخلی و خارجی در کشورهای مقصد، …. توجه کنید.

بیشتر بخوانید: صادرات و انواع صادرات چیست؟ مهمترین کالای صادراتی چیست؟

کسب مجوزهای لازم برای صدور کالا یا خدمات

بعد از آنالیز بازارِ مقصد برای صادارت، باید اقدام به دریافت مجوزهای لازم کنید. برای کسب این مجوزها باید به ارگان یا وزرات خانه مرتبط با کالا یا خدمات خود مراجعه کنید. برای متال اگر قصد صادرات یک محصول کشاورزی را دارید، برای اخذ مجوز باید به وزارت کشاورزی مراجعه نمایید.

تعیین قیمت صادراتی توسط کمیسیون نرخ گذاری

شرکت یا فرد صادر کننده با درنظر گرفتن تمامی هزینه ها باید به کمیسیون نرخ گذاری کشور مراجعه کرده تا قیمت نهایی برای کالا یا خدمات صادراتی تعیین شود. این هزینه ها شامل هزینه تولید، بسته بندی و ارسال کالا و هزینه های مربوط به گمرک کشور می باشد.

انجام امور صادرات

صدور پروفرما

صدور پروفرما یعنی پر کردن فرمی که در آن اطلاعات کامل و دقیق صادر کننده، وارد کننده، خدمات یا کالا نوشته شده است. این اطلاات عبارتند از:

 • نام فروشنده ، نشانی ، تلفن ، فاکس و تلفکس
 • شماره و تاریخ صدور پروفرما
 • نام خریدار ونشانی
 • نام و مشخصات فنی کالا
 • مقدار
 • ارزش واحد کالا – ارزش کل کالا
 • شرایط پرداخت
 • مبداء حمل
 • شرایط حمل و تحویل
 • مدت اعتبار قیمت پروفرما
 • سایر شرایط کشور تولید کننده

تهیه ، تدارک و بسته بندی

برای این مرحله اطلاعات کافی را در ارزیابی بازار بدست آورده اید. کافی است کالا یا خدمات خود را بر اساس نیاز بازار هدف و مطابق با شرایط خواسته از جانب خریدار تهیه و بسته بندی کنید.

بیشتر بخوانید: ترخیص کالا چیست؟ مدارک مورد نیاز ترخیص کالا از کمرگ

دریافت گواهی بازرسی کالا

این گواهی معمولا به درخواست خریدار برای حصول اطمینان از شرایط تولید و ارسال کالا ارائه می شود. این بازرسی توسط شکتی که مورد تایید هر دو طرف قرار دارد، انجام می شود.

خدمات صاردات کالا

صدور فاکتور و اخذ گواهی مبدا

برای صادارت کالا اتاق بازرگانی باید گواهی مبدأ کالا را صادر کند. برای گرفتن این گواهی باید فاکتور فروش کالا را مطابق با فرم پروفرما پر کرده و به اتاق بزرگانی ارسال کنید.

عقد قرارداد حمل و بیمه

شرکت یا فرد صادرکننده کالا با یکی از شرکت های معتبر حمل و نقل بین المللی قرارداد حمل کالا امضا می کند و کالا را تا رسیدن به مقصد بیمه می کند. مقصد در قرارداد مشخص شده است.

اظهار کالا به گمرک

شرکت یا فرد صادر کننده کالا یا خدمات (Services) با در دست داشتن مدارک بازم به گمرک کشور مراجعه کرده و فرم اظهار نامه صادراتی را پر می کند. این فرم باید توسط صاحب کالا یا نماینده قانونی آن تنظیم شود.

مقررات صادرات کالا

ارسال کالا

بعد از تطابق اطلاعات ذکر شده در فرم اظهار نامه صادراتی با مشخصات کالا، صادر کننده و وارد کننده در فرم ها و مدارکی که به گمرک ارسال شده، که توسط ماموران گمرک انجام می شود، می توان کالا را مطابق با شرایط ذکر شده در قرارداد ارسال کرد.

دریافت واریز نامه یا گواهی صدور

پس از بررسی ارسال کالا شرکت حمل ، اظهارنامه ئ کالای خروجی را ممهور به مهر خروج گمرک نموده و به صادرکننده عودت میدهد.

هر فرد یا شرکت صادر کننده کالا یا خدمات باید مراحلی که در بالا عنوان شده را با دقت تمام به انجام برساند. مجموعه تجارت طلایی با سالها در امر صادرات کالا، واردات کالا و ترخیص کالا شما را از اولین محله تا آخرین مرحله یاری می نماید.

شما می توانید سوالات خود را با این مجموعه بازگو کنید تا آنها شما را راهنمایی کنند.