بهترین کالا برای واردات از چین

مهمترین کالاهای وارداتی و صادراتی از کشور چین

با گشت و گذار کوتاهی در بازار متوجه می شویم واردات کالا از چین سهم بسیار بزرگی از بازار ایران را در اختیار دارد. مناسبات رسمی دو کشور ایران و چین از سال 1971 شروع شده و درحال افزایش چشم گیری می باشد. ایران و چین از نظر سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دارای نقاط مشترکی هستند.

علاوه بر این در شرایط اقتصادی، منطقه ای و جهانیِ امروز، کشور ایران تصمیم دارد روابط خود با کشور چین را توسعه دهد. به همین دلیل چین در حال حاضر بزرگترین طرف تجاری ایران محسوب می شود که بدون شک زمینه روابط تجاری این دو کشور افزایش هم می یابد.

اما همانطور که بازار ایران برای ورود کالاهای چینی بسیار مناسب می باشد، بازار چین هم برای صادرات کالاهای ایرانی بستر فوق العاده ای می باشد. به خصوص که این کشور پرجمعیت ترین کشور جهان است و به همان نسبت جامعه مصرفی هم می باشد. در این مقاله قصد داریم مهمترین کالاهای چینی برای واردات به ایران و صادرات کالاهای ایرانی به کشور چین را بررسی می کنیم.

لیست کالاهای وارداتی از چین

بهترین کالاها برای صادراتی به چین

در فرایند تغییرات اقتصادی و جمعیتی در جامعه چین مصرف برخی صنایع و محصولات بستر بهتری دارند. همچنین دربردارنده فرصت های درخشان برای سرمایه گذاری خارجی می باشند.

مطالعه بیشتر: روش های عرضه کالا و خدمات صادراتی به بازار چین

از طرفی چین برای محصولاتی که قصد صادرات آن‌ها را دارد نیاز به تهیه مواد خام آنها را دارد. کشور ایران با دارا بودن این مواد خام می تواند بهترین کشور برای واردات این مواد به کشور چین باشد.

بنابراین مهمترین کالای صادارتی از ایران به کشور چین محصولات پتروشیمی می باشد. اما در جایگاه بعدی و مطابق با نیاز جامعه چین بیشترین کالاهای واردتی از ایران به چین عبارتند از:

  • زعفران
  • صنایع دستی به ویژه فرش ایرانی: شیشه‌های تزئینی، رومیزی‌های سنتی و پارچه‌های نخی، …
  • کشاورزی و دامداری: انواع محصولات کشاورزی از گل خشک گرفته تا نخ از پشم، پوست چرم حیوانات، تنباکو و …
  • مواد معدنی: زغال سنگ، سنگ روی، سنگ کروم، پلی اتیلن، بنزین، آمونیاک، آهن و فولاد، انواع اتیلن، آلومینیوم، روی، …

همچنین با بررسی بازار و جامعه چین واردات برخی از کالاها به این کشور آینده ای روشنی در پی دارند. این محصولات شامل محصولات آرایشی و بهداشتی، خودرو مخصوصا خودروهای لوکس و اقلام لوکس مانند ساعت، عطر، محصولات مراقبت شخصی، کیف های چرمی، لوازم دکوراتیو خانه، …

اما این نکته را فراموش نکنید که برای موفقیت در صادرات کالا به کشور چین باید اصولی را رعایت کنید. نباید بدون تحقیق و بررسی اقدام به این کار کنید، زیرا ممکن است بیشتر ضرر به دنبال داشته باشد تا سود. بر این اساس بهترین راه شرکت در کلاس های آموزش صادرات کالا می باشد.

لیست کالاهای صادراتی از چین

بهترین کالاهای چینی برای واردات به ایران

همانطور که می دانید بیشترین کالاهای وارداتی به کشورمان ایران، مرتبط با کالاهای چینی می باشد. میزان واردات کالاهای چینی در چند سال اخیر افزایش قابل ملاحظه ای داشته است. افزایش واردات کالاهای چینی دلایل متفاوتی دارد. مهمترین آنها وجود تحریم های خارجی و شناخت تولید کنندگان چینی از بازار ایران می باشد.

همچنین سابقه طولانی کشورهای ایران و چین در امر تجارت باعث شده که واردات کالا از چین درمقایسه با کشورهای دیگر راحت تر باشد. اینکه چه نوع کالای چینی در بازار ایران سود بیشتری می دهد، به عوامل متعددی بستگی دارد.

افزون بر این باید یکسری اقداماتی قبل از واردات کالا انجام دهید تا به نتایج موفق تری دست پیدا کنید. برای مثال باید مشخص کنید بازار هدف شما برای  چه قشری از جامعه است، چه میزان کالا باید وارد کنید، رقیبانتان را بشناسید، هزینه تمام شده برای شما چقدر است، کالای وارداتی مورد پذیرش در جامعه است یا نه، … .

قطعا پاسخ دادن به این قبیل سوالات باعث بهرمندی بیشتر شما در امر تجارت می شود. اما اگر به طور کلی بخواهیم کالاهایی که بیشترین واردات به ایران را داشتند نام به ببریم به لیست زیر برمی خوریم.

  • قطعات صنعتی و ماشین‌آلات
  • لوازم جانبی اتومبیل
  • کاغذ
  • قطعات و لوازم جانبی موبایل و کامپیوتر
  • مواد اولیه شیمیایی و معدنی
  • قطعات ساختمانی و لوازم خانگی

با مراجعه به سایت یا مراجعه حضوری به اتاق بازرگان کشور می توانید اطلاعات بسیار مفیدی را درباره تجارت با کشور چین بدست آورید. یا می توانید با کارشناسان تجارت طلایی تماس گرفته و سوالات خود را با آنها درمیان بگذارید. مجموعه تجارت طلایی با بیش از یک دهه فعالیت (activity) در حوزه واردات، صادرات و ترخیص کالا شما را یاری می کند.