افزایش صادرات به بزرگترین بازار جنوب شرق آسیا

رایزن بازرگانی ایران در اندونزی گفت: بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران صادرات کشورمان به اندونزی در ۹ ماهه سال جاری با وجود تحریمهای آمریکا به ۵۹۰ میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ارزشی و وزنی قابل توجهی را نشان می‌دهد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، انور کمری با اعلام این خبر اظهار داشت: صادرات ایران طی ۹ ماهه سال جاری به ۵۹۰ میلیون دلار رسید که در مقایسه با  ۳۸۵ میلیون دلار دوره مشابه سال قبل، نشان‌دهندۀ رشد ۵۲ درصدی در ارزش و ۲۰ درصدی در وزن است.

وی افزود: در صدر اقلام صادراتی فلزات معمولی شامل آهن و فولاد به ارزش ۳۸۹ میلیون دلار قرار دارد که  نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشد ۱۱۲ درصدی داشته است، محصولات شیمیایی با ۲۰ میلیون دلار و محصولات پلاستیکی با ۷ میلیون دلار در رده‌های بعد قرار می گیرند. طی ۸ ماه گذشته نیز محصولات نباتی، مواد غذایی و فرش نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش صادرات داشته اند.

کمری گفت: بازار بزرگ اندونزی ظرفیت زیادی برای پذیرش محصولات ایرانی دارد و در صورت تمرکز بیشتر بر این بازار و برداشتن موانع پیش رو می‌توان افزایش چشمگیر صادرات غیر نفتی به بازار بزرگترین اقتصاد جنوب شرق آسیا را شاهد بود.

گفتنی است، از جمله مهمترین موانع بر سر راه صادرات به این کشور مشکلات مربوط به حمل و نقل دریایی است که در صادرات بعضی محصولات، علیرغم وجود تقاضا در بازار از جمله سوختها و روغن‌های معدنی و قیری، خلل ایجاد می‌کند.