اعداد و ارقام اقتصادی در هفته سوم اردیبهشت ۱۳۹۸

در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، اعداد و ارقام متعددی در ارتباط با اقتصاد، تجارت و کسب‌وکار در اقصی نقاط جهان، از سوی رسانه‌ها، نهادهای اقتصادی ملی و بین‌المللی و مراکز تحقیقاتی منتشر شد که مهم‌ترین آنها را می‌توان در موارد ذیل خلاصه کرد:

۹۵ درصد

فائو: حدود ۹۵ درصد از غذای مصرفی ما انسان‌ها از محصولاتی که در خاک رشد کرده‌اند به دست می‌آید؛ اما در حالی که در بسیاری از نقاط جهان فرسایش خاک با سرعت زیادی ادامه دارد، این وضعیت خطرناک چندان جدی گرفته نمی‌شود.

۸٫۸ میلیون نفر

بانک جهانی: آلودگی هوا سالانه دست‌کم ۸٫۸ میلیون نفر را در اقصی‌نقاط جهان به کام مرگ می‌کشاند. کشورهای دارای سطح درآمدی کم و متوسط بیشترین مرگ‌ومیر ناشی از آلودگی هوا را به خود اختصاص داده‌اند.

۵۰ درصد

فائو: اگر الگوی مصرف آب در جهان طی سال‌های آینده تغییر نکند، تقاضای آب می‌تواند در افق ۲۰۳۰ تا ۵۰ درصد نسبت به میزان فعلی آن افزایش یابد.

۱۵ درصد در مقابل ۴۰ درصد

سازمان بین‌المللی کار: تقریباً ۱۵ درصد از کارگران در کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیش از ۴۸ ساعت در هفته کار می‌کنند، در حالی که بالغ بر ۴۰ درصد کارگران در کشورهای چین و کره جنوبی چنین وضعیتی دارند.

۲۰۰ میلیارد دلار

سی‌ان‌ان: دولت ترامپ روز جمعه رسماً تعرفه واردات ۲۰۰ میلیارد دلار دیگر از کالاهای چینی را از ۱۰ به ۲۵ درصد افزایش داد. این در حالی است که نمایندگان تجاری دو کشور در همان روز در واشنگتن مشغول مذاکره بودند.

۵۳۱ میلیارد دلار

بلومبرگ: بر اساس گزارش رسمی وزارت خزانه‌داری آمریکا، کسری بودجه دولت این کشور در دوره هفت‌ماهه منتهی به پایان ماه آوریل (۱۰ اردیبهشت) حدود ۵۳۱ میلیارد دلار بوده است که در قیاس با دوره مشابه سال مالی قبل ۳۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

۱٫۶ میلیون شغل

بلومبرگ: شرکت آمازون، غول تجارت الکترونیک جهان، ادعا می‌کند در ایجاد ۱٫۶ میلیون شغل در شرکت‌های طرف همکاری خود نقش داشته است.

۱٫۴ و ۱٫۲ درصد

دپارتمان اقتصاد و دارایی کمیسیون اروپا: پیش‌بینی می‌شود تولید ناخالص داخلی در اتحادیه اروپا و منطقه یورو در سال جاری میلادی به ترتیب ۱٫۴ و ۱٫۲ درصد نسبت به سال گذشته رشد کند.

۲٫۳ درصد

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD): شاخص تورم در کشورهای عضو OECD طی ماه مارس (۱۲ اسفند تا ۱۱ فروردین) در قیاس با ماه مشابه سال قبل ۲٫۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

۰٫۵ درصد

بلومبرگ: دفتر ملی آمار انگلیس نرخ رشد اقتصادی این کشور در سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی را ۰٫۵ درصد اعلام کرده است.

۱۳٫۸۴ میلیارد دلار

بلومبرگ: مازاد تراز تجاری چین طی ماه آوریل، به‌رغم کاهش نسبی صادرات این کشور، ۱۳٫۸۴ میلیارد دلار بوده است.

۴ هزار نفر

رویترز: شرکت چندملیتی نستله که مقر اصلی آن در کشور سوئیس است، قصد دارد ۴ هزار نفر از کارکنان خود در آمریکا را اخراج کند.

۶۴۰ میلیارد پوند

وزارت تجارت بین‌الملل انگلیس: ارزش صادرات کالا و خدمات انگلیس در سال مالی منتهی به ۵ آوریل (۱۶ فروردین) با ۳ درصد افزایش نسبت به سال مالی قبل به رقمی در حدود ۶۴۰ میلیارد پوند رسیده است.

۴٫۷ در برابر ۱٫۶ میلیارد یورو

یورو استات: کشورهای اتحادیه اروپا در سال گذشته میلادی مجموعاً ۴٫۷ میلیارد یورو انواع خودروهای برقی هیبریدی به دیگر کشورهای جهان صادر کرده‌اند و ارزش واردات این نوع خودروها به اتحادیه اروپا نیز در سال گذشته ۱٫۶ میلیارد یورو بوده است.