اعداد و ارقام اقتصادی در هفته اول خرداد ۱۳۹۸

در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، اعداد و ارقام متعددی در ارتباط با اقتصاد، تجارت و کسب‌وکار در اقصی نقاط جهان، از سوی رسانه‌ها، نهادهای اقتصادی ملی و بین‌المللی و مراکز تحقیقاتی منتشر شد که مهم‌ترین آنها را می‌توان در موارد ذیل خلاصه کرد:

از ۳۶ به ۵۱ درصد

بانک جهانی: طی پنج سال اخیر نسبت بدهی دولت به تولید ناخالص داخلی در فقیرترین کشورهای جهان از ۳۶ درصد به ۵۱ درصد افزایش یافته است.

۱ میلیون گونه

کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (آنکتاد): بیش از یک میلیون گونه گیاهی و جانوری در سراسر جهان به دلیل اقدامات انسان‌ها در معرض انقراض قرار دارند. تجارت دوستدار محیط زیست می‌تواند بین اهداف تجاری و حفظ تنوع زیست‌محیطی توازن برقرار کند.

۱٫۷ تریلیون دلار

سازمان جهانی گردشگری: در سال ۲۰۱۸ کشورهای جهان مجموعاً ۱٫۷ تریلیون دلار از گردشگران بین‌المللی درآمد کسب کرده‌اند.

از ۳۰ به ۱۶ درصد

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD): در سال ۱۹۸۵ حدود ۳۰ درصد از کارگران شاغل در کشورهای عضو OECD، در اتحادیه‌های کارگری عضویت داشته‌اند که این نسبت در حال حاضر به ۱۶ درصد تقلیل یافته است.

۱٫۹ درصد

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD): در سه‌ماهه نخست سال ۲۰۱۹ اقتصاد کشورهای عضو OECD حدود ۱٫۹ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد کرده است.

۲۵ درصد

سی‌ان‌بی‌سی: حدود ۲۵ درصد از بزرگسالان آمریکایی هیچ‌گونه بیمه یا پس‌اندازی برای دوران بازنشستگی خود ندارند.

۱۰۰ تریلیون روپیه

بلومبرگ: دولت هند وعده داده است که در افق ۲۰۲۴ دست‌کم ۱۰۰ تریلیون روپیه (۱٫۴ تریلیون دلار) صرف توسعه زیرساخت‌های این کشور خواهد کرد.

۱۶ میلیارد دلار

سی‌ان‌ان: دولت ترامپ ۱۶ تریلیون دلار کمک بلاعوض را برای کشاورزانی که بر اثر جنگ تعرفه‌ای آمریکا با چین آسیب می‌بینند، در نظر گرفته است.

۷۰۰۰ نفر و ۶۰۰ میلیون دلار

سی‌ان‌ان: شرکت خودروسازی فورد قصد دارد تا پایان تابستان امسال ۷۰۰۰ نفر از کارکنان ستادی خود در کشورهای مختلف را اخراج کند. به گفته مقامات شرکت فورد، این تعدیل نیرو باعث صرفه‌جویی سالانه ۶۰۰ میلیون دلاری در هزینه‌های شرکت خواهد شد.

۲۵ هزار شغل

سی‌ان‌ان: ورشکستگی شرکت «بریتیش استیل» دومین تولیدکننده بزرگ فولاد در انگلیس، ۲۵ هزار شغل (۵ هزار شغل به‌صورت مستقیم و ۲۰ هزار شغل به‌صورت غیرمستقیم) را در معرض تهدید جدی قرار داده است.

۲۹ درصد

بلومبرگ: بر اساس برآورد کارشناسان شرکت خدمات مالی و بانکداری گلدمن ساکس، اگر دولت چین تصمیم بگیرد به تلافی اقدامات اخیر دولت آمریکا واردات گوشی‌های تلفن همراه آیفون را ممنوع کند، شرکت اپل ۲۹ درصد از درآمد فعلی خود را از دست خواهد داد.

۳۸ هزار نفر

بلومبرگ: خودروسازان جهان طی شش ماه اخیر بیش از ۳۸ هزار نفر از کارکنان خود را در نوبت تعدیل نیرو قرار داده‌اند.

۰٫۹ درصد

بلومبرگ: در فاصله سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ مصرف زغال‌سنگ برای تولید انرژی در ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان (موسوم به گروه ۲۰) تنها ۰٫۹ درصد کاهش یافته است.

۲۹ میلیون نفر و ۶٫۳ میلیون نفر

بلومبرگ: در فاصله سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۴ حدود ۲۹ میلیون نفر از مردم برزیل از زیر خط فقر مطلق خارج شدند اما از سال ۲۰۱۴ تاکنون ۶٫۳ میلیون نفر از آنها به زیر خط فقر بازگشته‌اند.

۵۰٫۶ درصد

واشنگتن‌پست: اکنون ۵۰٫۶ درصد از کل صادرات چین به آمریکا (از لحاظ ارزش) مشمول تعرفه‌های جدید دولت ترامپ هستند.

۲۴ درصد

رویترز: بانک مرکزی ترکیه اعلام کرد نرخ بهره پایه در این کشور را با ۱٫۵ درصد کاهش به ۲۴ درصد خواهد رساند.

۲٫۱ درصد

رویترز: تولید ناخالص داخلی ژاپن در سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی ۲٫۱ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد داشته است.

۱۹۰٫۱ میلیارد یورو

یورو استات: در سال ۲۰۱۸ کشورهای منطقه یورو در تجارت کالایی خود با سایر کشورها مجموعاً ۱۹۰٫۱ میلیارد یورو مازاد داشته‌اند.