70 میلیارد دلار صادرات کالای نفتی و غیرنفتی داریم / تجارت غیر نفتی ایران با جهان در سالجاری به 78/5 میلیارد دلار رسید

رئیس کل گمرک ایران گفت: یک زمانی با 10 میلیارد دلار درآمد ارزی مقابل دنیا ایستادیم ولی اکنون 70 میلیارد دلار صادرات نفتی و غیر نفتی داریم.

به گزارش روابط عمومی ستاد نظارت گمرکات خوزستان، مهدی میراشرفی در نشست با فعالان اقتصادی در محل فرمانداری آبادان با بیان اینکه مجموع تجارت غیر نفتی ایران با جهان در 11 ماهه سالجاری به 78/5 میلیارد دلار رسیده است ، گفت : طی 11 ماهه امسال صادرات غیر نفتی کشورمان به 40 میلیارد دلار رسید و در این مدت به میزان 38.5 میلیارد دلار کالا به کشور وارد شد .

میر اشرفی گفت : مدیریت هماهنگ مرزی و یکپارچه نیاز به حق بازرگانان و تجار است و گمرک از این مطالبه حمایت می کند .در دنیا مبحث مدیریت هماهنگ مرزی و مدیریت یکپارچه مرزی مطرح شده و همه واردکنندگان و صادرکنندگان حق دارند که شاهد هماهنگی بین تمامی سازمان های متولی باشند.

وی افزود: مسئله دیگر پنجره واحد تجاری نیز مطالبه به حق مردم است و می توانند خواستار استقرار نمایندگان سازمان های متولی در اسکله ها و گمرکات باشند.

رئیس کل گمرک ایران تصریح کرد: یکی از مشکلات کشورهای در حال توسعه این است که هرجا تمرکز ایجاد شود، کمی مترادف با فساد و تا حدی مثل ایستایی می ماند.

میراشرفی با تأکید بر اینکه باید کشور را به سمت آرامش پیش ببریم، عنوان کرد: یک زمانی با 10 میلیارد دلار درآمد ارزی مقابل دنیا ایستاده بودیم ولی اکنون 70 میلیارد دلار صادرات نفتی و غیرنفتی داریم.

رئیس کل گمرک ایران با بیان اینکه تلاشمان این است که با سایر سازمان ها که عمدتا سه سازمان تأثیرگذار هستند، هماهنگی بیشتری داشته باشیم ، اضافه کرد: در استان خوزستان این مطالبه گری ها حق فعالان عرصه تجارت و اقتصاد است ولی باید قانون را درنظر داشته باشند.

به گفته میراشرفی در سطح کشور یک دسترسی برای همه فعالان اقتصادی درنظر گرفته شده تا مستقیما به معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران دسترسی داشته باشند که انتقادات و پشنهادات خود را بیان کنند.
وی با اشاره به اینکه طی سه ماه اخیر یک روز در هفته جلسات منظمی با بانک مرکزی کشور داریم، یادآور شد: نگاه اصلی تأمین منافع عمومی و توجه به مردم است.

رئیس کل گمرک ایران گفت: در شرایط فعلی باید به دور از موارد احساسی یک سری تصمیمات را بگیریم که با کمترین تبعات ، بیشترین خدمات را به مردم ارائه کنیم.

میراشرفی ادامه داد: در حال حاضر نیاز به یک همدلی داریم و هرکس برعکس این همدلی حرکت کند، خواسته یا ناخواسته آب به آسیاب دشمن می ریزد و بدخواهان دنبال همین موارد هستند.

وی بیان کرد: مردم شریف خوزستان دین خارق العاده ای بر گردن کشور دارند و در جنگ بیشترین آسیب را دیدند.
میراشرفی تصریح کرد: خورستان بعد از جنگ نیز بیشترین کمک را به توسعه کشور می کند ولی به خاطر برخی ناهماهنگی ها از مواهب الهی کمتر برخوردار شده است.

وی در پایان عنوان کرد: اصلا در مهمان نوازی مردم خوزستان و آبادان شک نداریم و اگر انتقادی هرچند کوچک مطرح شده قطعاً از کاستی های مدیران است.

این گزارش می افزاید ؛ در سفر رئیس کل گمرک ایران به استان خوزستان وی از گمرکات بندر امام خمینی (ره) ، آبادان ، خرمشهر و مرز شلمچه بازدید و با تجار ، بازرگانان و لنج داران این استان از نزدیک دیدار و گفت و گو کرد . در جریان این دیدارها راهکارهایی برای توسعه و تسهیل تجارت و بهبود کسب و کار های مرتبط با گمرک در این استان مطرح و بحث و تبادل نظر شد . رئیس کل گمرک ایران را در این سفر احمد ذاکری معاون توسعه مدیریت و منابع گمرک و مهرداد جمال ارونقی معاون فنی و امور گمرکی همراهی می کنند .