55% صادرات غیرنفتی کشور در دست شرکتهای بزرگ صادراتی

مجتبی خسروتاج معاون وزیر در امور صادرات و رئیس کل سازمان توسعه تجارت در پاسخ به سوالات روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران به طبقه بندی صادرکنندگان از نظر میزان حجم  صادرات پاسخ گفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، مجتبی خسروتاج در این مصاحبه اعلام کرد که در هفت ماهه سال جاری تعداد 8130 (بیش از هشت هزار ) صادرکننده در تجارت خارجی کشور ایفای نقش داشته­اند که در مقایسه با دوره 7 ماهه سال گذشته که 7039صادرکننده بوده است نزدیک به 1100 شرکت بیشتر وارد صحنه صادراتی شده اند. دلیل عمده این امر می تواند وضع تعهد ارزی برای صادرات باشه که از شرکتهای جدیدی که تا بحال صادرات نداشته­اند در امر صادرات توسط سایر صادرکنندگان دارد، استفاده می شود.

خسروتاج کل تعداد صادرکنندگان در یکساله 1396 را 9166 صادرکننده اعلام نمود و اظهار داشت: در هفت ماهه سالجاری حدود 300 شرکت صادرات بالای 10 میلیون دلار داشته اند و مجموع صادرات آنها 20/8میلیارد دلار (نزدیک به بیست و یک میلیارد دلار) بوده است که در مقایسه با صادرات هفت ماهه کل کشور که حدود 27 میلیارد بوده است یعنی 77 درصد صادرات می باشد  البته در بین این شرکتها هم شرکتهای با مدیریت دولتی و به نوعی وابسته به نهادهای مختلف و هم خصوصی وجود دارد. شرکتهای خصوصی متعددی بالای 10 میلیون دلار صادرات دارند.

خسروتاج در ادامه افزود: تعداد صادرکنندگان بالای یک میلیون دلار در هفت ماهه سالجاری بالغ بر حدود 2000 نفر می باشند (دو هزار نفر) که با صادراتی نزدیک به 26 میلیارد دلار، در مقایسه با صادرات کل 27 میلیارد دلار هفت ماهه سالجاری رقمی نزدیک به 96 درصد صادرات را تشکیل می دهد.

خسروتاج با بیان اینکه صادرات کل افرادی که زیر یک میلیون دلار در هفت ماهه سالجاری صادرات داشته اند به حدود یک میلیارد دلار می رسد، در خاتمه گفت: ارزش کالاهای صادراتی شرکتهای بزرگی که  هریک به تنهایی بالای یکصد میلیون دلار در هفت ماهه سالجاری صادرات داشته اند نزدیک به 15/000 میلیارد دلار صادرات می رسد.  فلذا می تواند گفت 55 درصد صادرات در دست شرکتهای بزرگ صادراتی است.

 

 تاریخ انتشار:1397/08/23  ساعت درج:١٣:١٠  شماره خبر:٧٤٥٢