3 سامانه جدید هوشمند در گمرک رونمایی شد

همزمان با پنجمین روز از هفته دولت طی مراسمی با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل گمرک ایران از سه سامانه جدید هوشمند گمرک شامل گمرک موبایل ، پلمپ هوشمند و شبکه اجتماعی فعالان اقتصادی در رویه های گمرکی رونمایی شد. هدف این سامانه‌ها که در قالب گمرک هوشمند به بهره‌برداری رسیده ، افزایش امنیت و تسهیل تجارت است.

به گزارش روابط عمومی گمرک ایران، سامانه گمرک موبایل این امکان را برای ذی‌نفعان گمرک فراهم می‌کند که اطلاعات لازم را درباره مراحل مختلف تشریفات گمرکی کالا از طریق تلفن همراه کسب و امور مربوطه به آن را بدون استفاده از رایانه و به کمک تلفن همراه و در هر مکانی که امکان وصل شدن به اینترنت هست انجام دهند.
براساس این گزارش پلمپ هوشمند سامانه‌ای است که اطلاعات اظهارنامه کالا به آن متصل شده و با توجه به کد QR نصب شده بر روی آن، احتمال تخلف و جعل به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد. این پلمپ‌ها از طریق سیستم RFID (ردیابی به شیوه امواج رادیویی) قابل ردیابی خواهد بود.
سامانه شبکه اجتماعی فعالان اقتصادی نیز سامانه‌ای است که ذی‌نفعان گمرک می‌توانند از امکانات آن شامل حامل‌های اظهارنامه، ریجستری موبایل، اعتبار تجاری و اظهارنامه گمرکی برای انجام امور گمرکی خود استفاده کنند.
با بهره‌برداری از این سامانه‌ها، انتظار می‌رود ضمن رفع مشکلات مربوط به نقل و انتقال کالا به ویژه در حوزه ترانزیت، دسترسی به اطلاعات و انجام تشریفات گمرکی در بستر وب سریع‌تر و آسان‌تر شود.

این گزارش حاکی است دکتر فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن ابراز خرسندی از راه‌اندازی سامانه‌های جدید گمرکی و قدردانی از تلاش مدیران و کارشناسان گمرک، بر اهمیت به‌کارگیری رویه‌ها و ابزارهای هوشمند در سازمان‌های تابعه وزارت اقتصاد به ویژه گمرک تأکید کرد و گفت: اقدامات انجام شده در راستای گمرک هوشمند بخشی از برنامه جامع وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تحقق اقتصاد هوشمند است که از طریق طرح‌ها و پروژه‌های مختلف اجرایی شده و اثرات قابل توجهی در بهبود عملکرد کلی این وزارتخانه داشته است.
این گزارش می‌‌افزاید، دکتر مهدی میراشرفی معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران نیز در این مراسم با اشاره به تصمیم جدی گمرک برای تحقق گمرک هوشمند گفت: سامانه‌های اخیر حاصل تلاش و همت کارشناسان گمرک و همکاری متخصصان داخلی است که با هدف فراهم آوردن شرایط سهل‌تر برای انجام تشریفات گمرکی ترخیص کالا به بهره‌برداری رسیده است.
وی ضمن قدردانی از حمایت و پشتیبانی وزیر امور اقتصادی از برنامه‌های توسعه‌ای گمرک به ویژه تقویت و تکمیل سامانه‌های هوشمند در گمرک، بر تداوم تلاش‌ها برای ارائه تسهیلات و خدمات مطلوب‌تر به ذی‌نفعان گمرک تأکید کرد.