گام بلند پنجره واحد فیزیکی شروع کسب‌وکار برای بهبود رتبه ایران در شاخص جهانی ثبت 4 هزار و 486 شرکت در پنجره واحد اتاق بازرگانی تهران

از آغاز به کار پنجره واحد فیزیکی شروع کسب‌و‌کار در اتاق بازرگانی تهران، نزدیک به یکسال می‌گذرد. برابر آمار طی این مدت، بیش از 4 هزار شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص، توسط این پنجره واحد به ثبت رسیده و برای متقاضیان، شناسه ملی صادر شده‌است.

 

آمار اتاق بازرگانی تهران نشان می‌دهد از آغاز به کار پنجره واحد فیزیکی شروع کسب‌و‌کار در خرداد ماه سال گذشته تا پایان فروردین‌ماه 1400، در مجموع 4 هزار و 486 شرکت با مسولیت محدود و شرکت سهامی خاص در این مرکز ثبت و تاسیس شده‌است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی تهران، فعالیت رسمی پنجره واحد فیزیکی شروع کسب‌و‌کار در تهران از خرداد ماه سال 1399، طی مراسمی با حضور وزیر اقتصاد و دارایی، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، مقاماتی از دولت و قوه قضائیه، رؤسای اتاق‌های ایران و تهران و نمایندگان بخش‌خصوصی آغاز شد و از آبان‌ماه سال گذشته، ارائه خدمات ثبت «شرکت‌ با مسئولیت محدود»، به طور کامل از اداره کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری به پنجره واحد فیزیکی شروع کسب‌و‌کار واقع در اتاق تهران منتقل و در ادامه، خدمات ثبت «شرکت سهامی خاص» نیز به آن اضافه شد.

بر این اساس، طی این مدت و تا پایان فروردین‌ماه امسال، در مجموع فرایند ثبت و تاسیس 4 هزار و 486 شرکت از سوی اداره کل ثبت شرکت‌ها به پنجره واحد فیزیکی در تهران واگذار و برای صاحبان این شرکت‌ها شناسه ملی صادر شده‌است.

این در حالی است که از این تعداد، تمامی فرایندهای مربوط به ثبت و تاسیس 46 شرکت سهامی خاص و 247 شرکت با مسئولیت محدود به طور کامل در پنجره واحد فیزیکی شروع کسب‌و‌کار در اتاق تهران صورت گرفته‌ و مابقی از طریق اداره‌کل ثبت شرکت‌ها به پنجره واحد ارجاع داده شده است.

فعالیت رسمی پنجره واحد فیزیکی شروع کسب‌و‌کار در تهران از خرداد ماه سال گذشته و طی توافق همکاری میان وزارت اقتصاد و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران آغاز شده‌است. این مرکز به صورت دائمی در ساختمان شماره یک اتاق تهران مستقر است و تمامی خدمات مربوط به شروع یک کسب‌و‌کار شامل ثبت شرکت و دریافت شناسه ملی، تایید نام شرکت، شماره ثبت شرکت، انتشار آگهی ثبت در روزنامه‌های رسمی و کثیرالانتشار، دریافت کد کارگاهی تامین اجتماعی، تشکیل پرونده مالیات بر ارزش افزوده، مشاوره در خصوص ثبت برند و هم‌چنین تکمیل اظهارنامه برای دریافت دفاتر پلمب قانونی را به متقاضیان ارائه می‌دهد.

پنجره واحد فیزیکی شروع کسب‌و‌کار با هدف بهبود رتبه و امتیاز نماگر شروع کسب‌و‌کار مطابق با شاخص سهولت کسب‌و‌کار بانک جهانی، ایجاد شده و اتاق بازرگانی تهران با همکاری سازمان‌های متولی به دنبال آن است تا مدت زمان ثبت شرکت و فرایندهای پیش از شروع یک فعالیت اقتصادی به سه روز کاهش یابد. در حال حاضر، تمامی فرآیندهای مربوط به ثبت و تاسیس شرکت با مسولیت محدود و سهامی خاص در پنجره واحد فیزیکی مستقر در اتاق تهران، به طور متوسط ظرف مدت چهار روز کاری انجام می‌شود.

در زمان تاسیس این پنجره واحد فیزیکی و در مراسم افتتاحیه آن، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی عنوان کرده بود که با راه‌اندازی این پنجره مدت زمان شروع کسب‌وکار در کشور که برابر شاخص‌ جهانی 75 روز طول می‌کشد به 75 ساعت (سه روز) تقلیل پیدا می‌کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *