کمیته مشترک بازرگانی ایران و بلغارستان آغاز به کار کرد

اولین نشست اعضای کمیته مشترک ایران و بلغارستان با حضور محمدرضا کرباسی معاون امور بین‌الملل اتاق ایران برگزار شد.

کرباسی در این نشست با اشاره به تحریم‌‎های اعمال‌شده علیه ایران و تأثیر این تحریم‌ها بر ترانزیت و حمل‌ونقل کشور گفت: در شرایط فعلی ضروری است تا زمینه ارسال کالا و حمل‌ونقل زمینی از طریق کشورهای همسایه صورت گیرد و از ظرفیت کشورهای همسایه به‌خصوص بلغارستان در این زمینه نهایت استفاده را کرد.

معاون امور بین‌الملل اتاق ایران تأسیس شرکت‌های حمل‌ونقل مشترک میان ایران و بلغارستان را ضروری دانست و تأکید کرد یکی از وظایف اصلی کمیته مشترک ایران و بلغارستان، باید پیگیری تأسیس این شرکت‌ها بر اساس توافقی باشد که قبلاً صورت گرفته اما متأسفانه تاکنون اجرایی نشده است.

او همچنین با تأکید بر سرمایه‌گذاری مشترک میان ایران و بلغارستان خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری فعالان اقتصادی ایران در بلغارستان، هرچند کوچک، اما اثرگذار و به نفع اقتصاد کشور است.

به گفته معاون امور بین‌الملل اتاق ایران، یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های کمیته مشترک بازرگانی با اتاق مشترک بازرگانی، حضور نمایندگان دو نهاد تأثیرگذار در امر تجارت، یعنی سازمان توسعه تجارت و وزارت امور خارجه در آن است که به اعضای کمیته این فرصت را می‌دهد تا از ظرفیت‌های این دو ارگان بهره ببرند.

کرباسی همچنین بر ردوبدل کردن هیات های تجاری میان ایران و بلغارستان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دستور کارهای کمیته مشترک ایران و بلغارستان تأکید کرد و پیشنهاد داد تا این کمیته در اجلاس کمیسیون مشترک ایران و بلغارستان که قرار است در صوفیه برگزار شود، فعالانه مشارکت کند.

سعید هادئی به عنوان رئیس کمیته مشترک ایران و بلغارستان، فرشاد ایزک شیری نایب‌رئیس و بهروز اسدی، حسین لاهوتیان، عبداله یونسی مجرد، جواد بهرام زاده درزم، عطاله موسوی، حامد استیری، میکائیل پور حسن، محمدرضا حاجی زینلی بیوکی، حامد میرشریفیان به همراه نمایندگان وزارت امور خارجه و سازمان توسعه تجارت ایران اعضای این کمیته افتصادی هستند.