کد وارداتی مرز شلمچه به‌زودی فعال می‌شود

اولین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خرمشهر در سال ۹۸ به‌منظور بررسی معضلات تجاری در شلمچه برگزار شد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر گفت: در هفته‌های اخیر اعتراضات و درخواست‌های زیادی از سوی فعالان اقتصادی مرز شلمچه مبنی بر وجود مشکلات تجاری در این مرز به اتاق خرمشهر ارسال شد ازاین‌رو با همکاری فرمانداری و اعضای شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خرمشهر، اولین نشست از این شورا در سال جاری به معضلات بازرگانی در مرز شلمچه اختصاص یافت.

هارون فیصلی اولین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خرمشهر در سال ۹۸ با موضوع بررسی معضلات تجاری در مرز شلمچه، افزود: عدم وجود مدیریت واحد در مرز شلمچه و مشکلات تابع آن اولین درخواست و مطالبه مطرح شده در این نشست بود. ضرورت تصمیم‌گیری واحد از سوی مرجع مشخص و تمرکز قدرت‌های اجرائی و مدیریتی در فعالیت‌های تجاری شلمچه می‌تواند بازرگانان را از سردرگمی و تداخل وظایف دستگاه‌های مختلف رها کند.

دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خرمشهر ادامه داد: افزایش تعرفه‌های تخلیه و بارگیری نیز از دیگر موارد طرح شده در این نشست بود. با توجه به عدم رقابت یکسان و برابر مرز شلمچه با برخی از مرزهای مجاور به دلیل رفتارهای متناقض برخی دستگاه‌های کشور عراق در مرزهای مختلف به‌خودی‌خود توان فعالیت‌های تجاری مرز شلمچه را تا حد زیادی کاهش داده است و با توجه به این عوامل نباید قوانین و ابزارهایی از سوی دستگاه‌های داخلی جهت تضعیف روند حرکت‌های بازرگانی و صادراتی در این مرز را شاهد باشیم.

او تأکید کرد: افزایش تعرفه‌های تخلیه و بارگیری جز افزایش هزینه‌های نهایی صادرکنندگان و سوق دادن آنها به فعالیت‌های تجاری در مرزهای دیگر نتیجه اثربخش دیگری نخواهد داشت. ازاین‌رو در این نشست درخواست کاهش مجدد تعرفه‌ها مطرح و مقرر شد که در اولین نشست کمیته نظارت بر اصناف با بررسی لازم تغییر تعرفه‌های در دستور کار قرار گیرد.

فیصلی همچنین عدم تداخل وظایف دستگاه‌های نظارتی در شلمچه را ضروری دانست و گفت: گاها شاهد بازرسی خارج از عرف دستگاه‌های امنیتی چون هنگ مرزی در احراز اصالت محصولات و کالاهای صادراتی هستیم که این عامل علاوه بر کند کردن روند صادرات و همچنین ایجاد مراحل اضافی، شوق فعالیت‌های اقتصادی در مرز شلمچه را میان صادرکنندگان کاهش می‌دهد.

رئیس اتاق خرمشهر پیگیری راه‌اندازی گارد حراست گمرک شلمچه را راه‌حل مناسب این مشکل عنوان کرد و افزود: تصمیم لازم جهت راه‌اندازی سریع‌تر گارد گمرک در این مرز اتخاذ خواهد شد.

در ادامه معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان خرمشهر تأکید کرد: رسیدگی به معضلات اقتصادی در اولویت برنامه‌های فرمانداری خرمشهر قرار دارد و معتقدیم رفع معضلات اقتصادی خرمشهر می‌تواند پایه و اساس رفع کلیه نواقص و معضلات دیگر این شهرستان قرار گیرد.

همچنین معاون سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد اروند نیز در این شست ضمن صدور دستور رفع معضلات رفاهی بازرگانان در مرز شلمچه، گفت: هرگونه اقدامی جهت بهبود فعالیت‌های تجاری در چهارچوب وظایف سازمان منطقه آزاد اروند را انجام خواهیم داد.

سید علی موسوی افزود: دستگاه ایکس ری خودروئی مرز شلمچه نصب و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است و روند آماده‌سازی دستگاه ایکس ری کامیونی نیز با ۷۰ درصد پیشرفت مواجه شده که در آینده‌ای نزدیک شاهد راه‌اندازی کامل آن در جهت تسریع روند فعالیت‌های تجاری مرز شلمچه و کاهش تداخل وظایف دستگاه‌های دخیل خواهیم بود.

نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست از آغاز فعالیت‌های وارداتی در مرز شلمچه از یک هفته دیگر خبر داد و گفت: با انجام پیگیری لازم، کد وارداتی مرز شلمچه طی روزهای آتی فعال خواهد شد.