پنجمین دور مذاکرات موافقت نامه تجارت ترجیحی ایران و هند در حال برگزاری است

پنجمین دوره مذاکرات موافقت نامه تجارت ترجیحی ایران و هند که از روز چهارشنبه آغاز شده است، در سازمان توسعه تجارت ایران در حال برگزاری است.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، در این دور از مذاکرات، هیات ایرانی متشکل از سیدرضا سیدآقازاده، مدیرکل دفتر آسیا و اقیانوسیه، حسین بامیری، دبیر میز هند، میرهادی سیدی،مشاور امور بین الملل، زاهد طلبان، کارشناس امور بین الملل سازمان توسعه تجارت ایران و با حضور نمایندگان وزارت بهداشت، سازمان قرنطینه، سازمان دامپزشکی، سازمان ملی استاندارد و وزارت جهاد کشاورزی و… در حال مذاکره با هیات هندی است.

حسین بامیری، دبیر میز هند، با تاکید براهمیت این مذاکرات اظهار امیدواری کرد در این دور از مذاکرات، بر سر متن موافقت نامه تجارت ترجیحی ایران و هند به توافق برسیم و در فاز بعدی مذاکرات، لیست کالاهای دارای تعرفه ترجیحی تعیین شود.

بامیری افزود: با انعقاد این موافقت نامه در مورد برخی اقلام کالایی که مورد توافق دو طرف است، تجارت ترجیحی برقرار می‌شود وحجم تجارت دو کشور افزایش یابد.

وی افزود: در این دور از مذاکرات در مورد بندهایی از موافقت نامه که از دوره های قبل مانده است، بحث و تبادل نظر می شود تا به توافق کلی بر روی متن نائل آییم.

دبیر میز هند سازمان توسعه تجارت ایران افزود: امضای تعرفه ترجیحی فرصت رقابت برای شرکت های ایرانی در زمینه تجارت با هند را فراهم می کند.

بامیری با بیان اینکه در این دور از مذاکرات سعی می کنیم تعرفه ها را برای کالاهای که پتانسیل تولید و تجارت در آن داریم، پایین بیاوریم، افزود: اگر تعرفه ها پایین بیاید و سایر موارد و مشکلات حل شود، براساس این تفاهم نامه می توانیم میزان صادرات و نفوذمان در بازار هند را بیشتر کنیم.