وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست صمیمانه با مدیران سازمان توسعه تجارت ایران: صادرات، پیشران توسعه و اقتصاد کشور است

رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست صمیمانه با رئیس کل، معاونان و مدیران سازمان توسعه تجارت ایران صادرات را پیشران توسعه همه‌جانبه کشور عنوان کرد و مسئولیت سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان متولی و فرمانده واحد تجارت خارجی را حائز اهمیت دانست.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، رضا رحمانی با اشاره به شرایط جنگ اقتصادی ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران، ‌فرهنگ‌سازی و ایجاد دغدغه در میان آحاد مردم در خصوص موضوعات و مسائل صادراتی را وظیفه ملی و دینی دانست.

رحمانی با بیان اینکه با وجود تحریم‌ها، می‌توانیم در زمینه صادرات رشد داشته باشیم،گفت: اگر صادرات ما افزایش پیدا کند، تولید در بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی، صنعتی و صنایع‌دستی هم رشد پیدا می‌کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر ضرورت استفاده جدی از ظرفیت‌های سازمان‌ توسعه تجارت ایران در افزایش میزان صادرات، گفت: باید بخش‌های بازرگانی، تعاون و سازمان‌های تابعه در کشورهای همسایه دفتر داشته باشند و بر تقویت صادرات بکوشند.

وی با بیان اینکه سازمان توسعه تجارت ایران باید با فراهم کردن بستر قانونی صادرات برای بازرگانان و صادرکنندگان، منجر به افزایش رقابت بین آنها شود، مسئولیت کلیه همکاران این سازمان را بسیار حائز اهمیت و سنگین دانست.

رحمانی، وزارت صمت را فرمانده صادرات کشور دانست و با بیان اینکه این وزارتخانه امکانات و اختیارات لازم را دارد، گفت: اقدامات این وزارتخانه می‌تواند در حل مشکلات مربوط به فقر و بیکاری موثر باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با یادآوری این نکته که ما در شرایط جنگ اقتصادی هستیم و هر سهل‌انگاری کوچک، خیانت محسوب می‌شود، گفت: خط قرمز ما در صادرات، صادر کردن کالاهای مصرفی خانوار است و در غیر این صورت خط قرمزی در این زمینه نداریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اثرات صادرات بر زندگی و معیشت مردم، تلاش و تاکید بر این نکته که صادرات موجد اشتغال، تولید و توسعه همه‌‌جانبه است را ماموریتی خطیر عنوان کرد.

رحمانی بازارهای صادراتی کشور به ویژه ۱۵ کشور همسایه، کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، چین، هند و کشورهای آفریقایی را بااهمیت توصیف کرد و خواستار برنامه‌ریزی دقیق در این خصوص شد.

رضا رحمانی ادامه داد: یک نگاه معمولی نسبت به صادرات این است که صادرات ما افزایش یافته است، اما موضوع اصلی این است که صادرات ما پتانسیل و امکان افزایش بیشتر را هم دارد.

وی افزود: افزایش صادرات باید به گونه‌ای باشد که یک کارمند جزء احساس کند این رشد میزان صادرات برای اطرافیانش اشتغال ایجاد می‌کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان تاکید کرد: در امر صادرات، تشکل‌ها باید جدی گرفته شوند و اختیارات و تکالیف بیشتری بر عهده آنها قرار بگیرد.

لازم به ذکر است در ابتدای این نشست، حمید زادبوم، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران،گزارشی از اقدامات انجام شده در حوزه صادرات غیرنفتی در ۹ ماهه منتهی به ابتدای دی‌ماه سال ۱۳۹۸ ارائه و نکاتی در خصوص قیمت‌گذاری کالاهای صادراتی و اثرات آن بر میزان صادرات غیرنفتی عنوان کرد.