هیچ کارت بازرگانی متعلق به شرکت های تولیدی کشور تعلیق نشده است

معاون وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با ذکر این نکته که تا امروز کارت بازرگانی هیچ یک از شرکت های تولیدی تعلیق نشده است گفت: تنها در بحث صدور و تمدید کارت های بازرگانی این شرکت ها مشکل جزیی ایجاد شده بود که برطرف شده است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران به نقل از ایرنا، حمید زاد بوم روز پنجشنبه  درحاشیه نشست مشترک با فعالان اقتصادی در جمع خبرنگاران در کرج اظهار داشت: تعلیق کارت های بازرگانی فقط شامل آن دسته از شرکت های  تجاری است که  تعهد ارزی آنها  به صفردرصد رسیده  باشد.
وی تصریح کرد : بر اساس تصمیم اتخاذ شده و با هماهنگی مشترک وزارت صنعت، معدن و تجارت اتاق بازرگانی، اتاق تعاون و گمرک ایران،  در کارگروه پایش رفتار تجاری مقرر شد فقط کارت های بازرگانی آن دسته از صادر کنندگان که تولیدی نیستند و  هیچ تعهد ارزی در ۲ سال گذشته نداشته اند، تعلیق  شود.

معاون وزیر و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران ، تعداد کارت های بازرگانی تعلیق شده را شامل حدود ۲ هزار و ۵۰۰ شرکت تجاری و غیر تولیدی عنوان کرد و گفت : امیدواریم بخشی از آنها که تعهدشان  را ایفا کردند با اعلام بانک مرکزی از تعلیق خارج شوند.
زاد بوم با ذکر این نکته که در این زمینه دغدغه ای برای بخش تولید نیست، گفت: امیدواریم تولید کنندگان هم در سال جاری ارز کشور را برگردانند و در مقابل  مواد اولیه و ما شین آلات مورد نیاز کشور  را از این محل این ارز  وارد کنند.
معاون وزیر و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران  از  البرز به عنوان استانی نام برد که از قابلیت های صنعتی و کشاورزی بالایی برخوردار است و افزود: بستر برای توسعه‌ صادرات از این خطه فراهم است.
وی نمایشگاه توانمندی های تولیدی البرز مستقر در اتاق بازرگانی را بیانگر ظرفیت بالای این استان در توسعه صادرات عنوان کرد.
زادبوم ادامه داد: برخی از مشکلات  صنعت البرز در سایر مناطق کشور هم وجود دارد و برخی چالش ها نیز مخصوص این استان است و مقرر شد برای رفع این مشکلات پیگیری های لازم انجام پذیرد.
وی جهش تولید به ویژه در بحث توسعه صادرات را از اولویت های وزارت صنعت ، معدن و تجارت‌ عنوان کردو گفت: در این راستا حمایت و پشتیبانی از بخش مهمی از اشتغال استان و کشور را در دستور کار ویژه قرار داده ایم.

معاون وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به بسته تشویقی ویژه صادرکنندگان، اظهار داشت: سازمان برنامه و بودجه از این اقدام حمایت و بخشی از بودجه آن را تامین کرده است
وی یکی از مشکلات اصلی صادر کنندگان را ناشی از کمبود پایانه های صادراتی در مناطق مرزی ذکر کرد و  گفت:  ما از ایجاد و توسعه  پایانه های صادراتی توسط بخش خصوصی در مراکز تولید و مناطق مرزی حمایت می کنیم.
زادبوم این حمایت ها را شامل مساعدت  کمک های  بلا عوض و یا تسهیلات ویژه عنوان کرد.
وی همچنین با اظهار این مطلب که برای شرکت های تولیدی و صادرات محور تسهیلات صادراتی با نرخ۱۴.۵ درصد از محل صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده است.
زادبوم اضافه کرد: شرکت های تولیدی ‌صادرات محور می توانند برای دریافت این تسهیلات به سایت وزارت صمت و یا سازمان. توسعه تجارت ایران مراجعه کنند.