هم‌اندیشی اتاق تهران و تشکل‌های مردم‌نهاد در راه مبارزه با فساد

به‌رغم تمام آنچه در مورد مبارزه با فساد گفته می‌شود، اراده برای مبارزه عملی و علمی با آن بسیار ضعیف است.

نمایندگان تشکل‌های مردم‌نهاد به دعوت اتاق بازرگانی تهران و با حضور در نشستی در خصوص برنامه‌ریزی برای چهارمین همایش مبارزه با فساد، پیشنهادات و نظرات خود را ارائه کردند. در این نشست که به میزبانی کارگروه تدوین مدل مبارزه با فساد در اتاق تهران تشکیل شد، محورهای اصلی چهارمین همایش مبارزه با فساد که هر ساله به مناسبت روز بین‌المللی مبارزه با فساد در اتاق تهران برگزار می‌شود، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در نخستین نشست هم‌اندیشی برگزاری این همایش، نمایندگانی از شش تشکل مردم‌نهاد حضور داشتند و درباره مقدمات برگزاری، محورهای مورد بحث همایش، مهمانان مدعو و پیگیری‌های پس از برگزاری این نشست سخن گفتند.

در این نشست هم‌اندیشی نمایندگانی از تشکل‌های مردمی مانند «انجمن علمی مدیریت رفتار سازمانی»، «مرکز غیردولتی ارتقا سلامت اداری»، «مرکز غیردولتی دیده‌بان شفافیت و سلامت»، «مرکز غیردولتی تشکل مبارزه با فساد»، «انجمن حسابرسان ایران» و «مرکز غیردولتی شفافیت برای ایران»  حضور داشتند. نمایندگان تشکل‌های مردم‌نهاد حاضر در این نشست با اشاره به حرکت ارزشمند اتاق تهران در برگزاری سالانه همایش مبارزه با فساد تاکید داشتند که در این نشست که از سوی بخش خصوصی و مردمی برگزار می‌شود باید نمایندگانی از سه قوای مجریه، مقننه و قضاییه حضور داشته باشند تا هم نظرات کارشناسان را بشنوند و هم از برنامه‌های خود برای مبارزه با فساد بگویند.

حاضران در این نشست تاکید داشتند مسایلی که در همایش مطرح می‌شود باید در انتها فهرست شود و حتی به صورت بیانیه منتشر شود تا از سوی اتاق و تشکل‌ها قابل پیگیری باشد. نمایندگان تشکل‌های مردم‌نهاد معتقد بودند به‌رغم تمام آنچه در مورد مبارزه با فساد گفته می‌شود، اراده برای مبارزه عملی و علمی با آن بسیار ضعیف است و تشکل‌ها نیز از موقعیت مطالبه‌گر خارج شده‌اند.

نمایندگان بخش خصوصی و مردمی در این نشست هم‌اندیشی با اشاره به مصادیقی از فساد در حوزه‌های مختلف که برابر مطالعات و پژوهش‌های تشکل مربوطه خود به دست آمده است، اقدام اتاق برای تدوین الگوی مبارزه با فساد مبتنی بر استانداردهای جهانی قابل تقدیر دانسته و برای اجرای هر چه بهتر آن اعلام آمادگی کردند.

اتاق بازرگانی تهران از دو سال گذشته، به دنبال تدوین الگویی براساس استانداردهای موجود بین‌المللی در مبارزه با فساد است. این الگو که با کمک جامعه دانشگاهی کشور و با نگاهی به استانداردهای موجود در جهان تدوین و در حال اجرای آزمایشی است، در چهارمین همایش مبارزه با فساد که در آذر ماه و همزمان با نهم دسامبر، روز جهانی مبارزه با فساد، برگزار می‌شود، رونمایی خواهد شد.

لازم به ذکر است اتاق بازرگانی تهران در سه سال گذشته در آذرماه 94، 95 و 96 همایش مبارزه با فساد را با حضور چهره‌های شاخص بخش خصوصی و دولتی برگزار کرده است. چهارمین همایش مبارزه با فساد نیز 18 آذرماه جاری در اتاق تهران برگزار خواهد شد.