همکاری معاونت طرح و برنامه وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت در تخصیص اعتبارات صادراتی از محل منابع صندوق توسعه ملی

مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران از همکاری معاونت طرح و برنامه وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت در تخصیص اعتبارات صادراتی از محل منابع صندوق توسعه ملی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، احسان قمری با اشاره به مفاد ماده‌های ۱ و ۳ بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۹۸، در خصوص پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش صادراتی از محل منابع صندوق توسعه ملی و همچنین ساز و کار پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی صادراتی گفت: در این راستا، معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در جهت استفاده از امکانات سامانه‌ای آن مجموعه‌، با سازمان توسعه تجارت ایران همکاری خواهد کرد.

وی اظهار امیدواری کرد با اقدامات و تعاملات انجام شده، شاهد رفع مشکلات پیش روی صادرکنندگان در جهت کاهش هزینه‌های حضور در بازارهای هدف باشیم.

قمری افزود: بر اساس بررسی‌های کارشناسی انجام شده یکی از مهم‌ترین مشکلات صادرکنندگان، بالا بودن هزینه‌ها و نرخ بهره تسهیلات دریافتی بوده که با توجه به شرایط اقتصادی خاص کشور لازم است تمهیداتی اندیشیده شود تا با استفاده از منابع بانکی و همچنین منابع صندوق توسعه ملی این هزینه‌ها کاهش یافته و حضور صادرکنندگان در بازارهای هدف تسهیل شود.

مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی بیان داشت: در بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۹۹ هم منابع ریالی صندوق توسعه ملی در اختیار بخش صادرات کشور بوده و براساس دستورالعمل ماده ۳ بسته مذکور با همکاری بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی نسبت به دریافت طرح توجیهی از بانک‌های عامل و در نهایت سپرده‌گذاری در بانک‌ها اقدام خواهد شد.