همزمان کردن برق ایران و روسیه در دستور کار

وزیر نیرو گفت:در حال حاضر به دنبال همزمان کردن سیستم برق کشور با روسیه هستیم. تولید مشترک توربین های گاز هم علاقه مندی زیادی را از سوی شرکت سازنده روسی به همراه داشته است.

صداوسیما

 رضا اردکانیان با حضور در استودیو خبر ۲۱ شبکه اول سیما با بیان اینکه سطح بالایی از تفاهم و همکاری میان ایران و روسیه وجود دارد، گفت: با این که در شرایط تحریمی به سر می بریم اما این تحریم ها شرایط بی نظیری برای پیشرفت و بهره برداری از ظرفیت هایی همچون منابع طبیعی و منابع انسانی فراهم شده است.

رئیس کمیسیون مشترک ایران و روسیه به طرح های مشترک میان دو کشور اشاره کرد و ادامه داد: نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی استان هرمزگان با اعتبار حدود ۱.۲ میلیارد یورو در حال آغاز به کار است، برقی کردن خط آهن گرمسار- اینچه برون هم در حال پیگیری است در حال حاضر به دنبال همزمان کردن سیستم برق کشور با روسیه هستیم. تولید مشترک توربین های گاز هم علاقه مندی زیادی را از سوی شرکت سازنده روسی به همراه داشته است.

این مقام مسوول افزود: ۱۰ کارگروه در زیرمجموعه کمیسیون مشترک ایران و روسیه تعریف شده که یکی از آنها کارگروه بانکی است. در بحث گردشگری هم ظرفیت های بالایی یافت شده زیرا در حال حاضر بیش از ۴ و نیم میلیون نفر روسی از ترکیه بازدید می کنند البته پیوستن ما به اتحادیه اقتصادی اوراسیا بارزترین نکته یاد شده در این کمیسیون است.

به گفته وزیر نیرو در ۸ ماهه سال میلادی جاری، صادرات ایران به روسیه ۵۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشت این در حالی است که حدود ۲۰ شرکت ایرانی محصولات لبنی خود را در بازارهای روسیه عرضه می کنند. به جرات می توان گفت همکاری ایران و کشورهای عضو اوراسیا بدان معناست که عملا گمرک وجود نخواهد داشت.