نشست پیگیری مصوبات جلسه ستاد تسهیل صادرات با حضور قائم مقام وزیر وحدت فرماندهی در حوزه صادرات با افزایش اختیارات شورایعالی توسعه صادرات غیرنفتی

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران،اقدامات انجام شده در حوزه صادرات غیرنفتی را حائز اهمیت دانست و تاکید کرد: لازم است مسولان اجرایی کشور در شرایط خطیر فعلی که صادرات پیشران توسعه است، نگاه جدی‌تری به مقوله صادرات غیرنفتی داشته باشند.

حمید زادبوم در این نشست همچنین با اشاره به اهمیت سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان نهاد متولی و حاکمیتی در حوزه صادرات، بر ضرورت اطلاع‌رسانی و استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ای به منظور آشنایی اذهان عمومی با صادرات غیرنفتی و همکاری‌های رسانه‌ای با مطبوعات و صدا و سیما تاکید کرد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران همچنین بر برگزاری منظم کارگروه کیفیت و استاندارد، کارگروه حمایت و تشویق صادرکنندگان حرفه‌ای و برگزاری منظم جلسات کمیته کارشناسی شورایعالی توسعه صادرات غیرنفتی تاکید کرد.

معاون وزیر صمت در این نشست همچنین از پیگیری‌های لازم به منظور افزایش اختیارات شورایعالی توسعه صادرات غیرنفتی خبر داد و عنوان کرد در آینده نزدیک اختیارات اصل 127 قانون اساسی به این نهاد واگذار خواهد شد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در این نشست با بیان اینکه، با وجود تهدیدات تحریم ها، تکلیف ما تبدیل تهدیدات به فرصت‌هاست، بیان کرد: وحدت فرماندهی در حوزه صادرات با افزایش اختیارات شورایعالی توسعه صادرات غیرنفتی ایجاد خواهد شد و سازمان توسعه تجارت ایران، به عنوان دبیرخانه این شورا نقش مهمی خواهد داشت.
‌‎
در ادامه این نشست، احسان قمری، مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران، گزارشی از پیگیری‌‌های انجا‌م شده در خصوص مصوبات پیشین جلسه ستاد تسهیل صادرات ارائه و همکاری‌های انجام‌شده سایر دستگاه‌ها و نهادهای ذیربط در حوزه صادرات را مهم تلقی کرد.
احسان قمری در خصوص اقدامات صورت گرفته، با بیان اینکه سازمان‌های صمت استان‌ها را در حوزه صادرات فعال کرده ایم، برنامه‌های ترویجی در حوزه صادرات غیرنفتی شامل حضور در نمایشگاه‌ها، اعزام و پذیرش هیات‌ها، کمک سود تسهیلات بانکی، کمک هزینه صدور ضمانت‌نامه‌ها و بیمه‌نامه‌های اعتبار صادراتی و کمک به ثبت برندهای صادراتی را از دیگر برنامه های سازمان در این زمینه عنوان کرد.
مدیر کل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران، همچنین با اشاره به تایید بسته حمایت از صادرات غیرنفتی توسط وزرای صمت، اقتصاد و دارایی و رئیس سازمان برنامه و بودجه بیان کرد: بسته فوق‌الذکر توسط معاون اول ریاست جمهوری و رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ابلاغ و اجرایی خواهد شد