ممنوعیت‌های روز افزون شریک مهم تجاری

 دولت عراق در اقدامی عجیب، واردات برخی کالاهای پر فروش از ایران را ممنوع کرد. اتفاقی که برای چندمین بار در طول چند ماه اخیر تکرار شد تا یک بار دیگر، تجارت کالایی ایران با همسایه غربی مورد تهدید قرار گیرد. در اواخر سال گذشته نیز، ممنوعیت واردات چندین قلم کالا از ایران به عراق اعلام شد که در مقاطع مختلف متفاوت بود و مشکلاتی را برای فعالان اقتصادی ایجاد کرد. از ابتدای سال جاری نیز این روند با ممنوع شدن واردات سیمان سیاه، بلوک سبک بتنی، آبمیوه و نوشیدنی، بستنی و شیرینی تر وارد فاز تازه‌ای شده است.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، بر اساس دستورالعملی که از سوی دولت مرکزی عراق به منطقه اقلیم کردستان عراق ابلاغ شده است، از گمرکات این اقلیم خواسته شده واردات سیمان به صورت بسته‌بندی پاکت و فله از ایران متوقف شود. آن‌طور که سرکنسول ایران در اربیل عراق اعلام کرده است، این دستورالعمل پس از یک فرجه زمانی دو هفته، از اوایل اردیبهشت ماه جاری به مرحله اجرا درآمده است.

در شرایطی کشور عراق پس از چین، بزرگترین شریک تجاری ایران در طول سال‌های اخیر بوده‌است که اعمال ممنوعیت‌های تازه بر ورود کالاهای ایرانی به این بازار تنها محدود به سیمان نشده و برخی دیگر از محصولات پر فروش و باکیفیت یران در بازار عراق نیز از این پس اجازه واردات به این بازار را نخواهد داشت.

طبق مصوبه اخیر وزارت صنایع کشور عراق، از اول ماه ژوئن 2019- یازده خرداد ماه جاری- واردات هرگونه آبمیوه و نوشیدنی، بستنی و شیرینی تر از ایران به این عراق ممنوع خواهد شد. آن‌گونه که اعلام شده، این مصوبه به دنبال حمایت از تولیدات داخلی این کشور صادر شده است و در این مرحله، شامل محصولاتی است که بیشترین سهم واردات از ایران را دارد.

اخیرا رایزن بازرگانی ایران در عراق نیز فهرستی شامل بر 49 قلم کالا را استخراج و تنظیم کرده است که صادرات آنها به عراق ممنوع است.