معاون وزیر و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی: هیچ کارت بازرگانی در ۳۱شهریور ماه تعلیق نشد

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در سی و سومین جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی با اشاره به آخرین وضعیت بازگشت ارزهای صادراتی گفت: بر اساس رایزنی‌های صورت گرفته در کارگروه پایش رفتار تجاری و براساس تبصره بند۶ ماده۱۰ آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، هیچ کارت بازرگانی در ۳۱ شهریور ماه تعلیق نشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم با بیان این‌‌ مطلب اظهار داشت: پس از برگزاری نشست‌های کارشناسی کارگروه پایش رفتار تجاری، متشکل از نمایندگان گمرک، اتاق بازرگانی، اتاق تعاون‌‌ و‌ سازمان‌ توسعه تجارت ایران، مقرر شد تا کارت بازرگانی واحدهای تولیدی که صفر درصد تعهد ارزی داشتند و واحدهای تجاری‌ و‌ غیرتولیدی که بین ۶۹-۳۱ درصد تعهد ارزی داشتند، فعلا تعلیق نشود.

وی افزود: همچنین مقرر شد براساس ابلاغیه‌ای که از سوی کارگروه‌های اقدام ارزی استان‌ها به این واحدها ارسال می‌شود، به دارندگان این دسته از کارت‌های بازرگانی فرصت داده شود تا در خصوص رفع مشکلات خود و انعکاس دلایل تاخیر در بازگشت ارزهای صادراتی اقدام کنند.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: کارگرو‌های اقدام ارزی استان‌ها ۱۰روز فرصت دارند تا موارد را بررسی کرده و در نهایت تا ۲۰ آبان‌ماه نتایج را به کارگروه پایش رفتار تجاری ارائه دهند که پس از بررسی در مورد این دسته از صادرکنندگان تصمیم گرفته شود.

زادبوم در مورد کارت‌های بازرگانی تعلیق شده بیان داشت: این‌ دسته شامل ۲۱۰۰ کارت بازرگانی واحدهای غیرتولیدی است که تعهدات ارزی خود را ایفا نکرده‌اند و ۳۰۰ کارت بازرگانی واحدهای غیرتولیدی که ۳۰-۱درصد ایفای تعهد ارزی داشتند، در مجموع ۲۴۰۰ کارت بازرگانی در این گروه قرار می‌گیرد که وضعیت این‌ موارد هم مجددا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در این نشست، دستور جلسه آینده شورای‌عالی توسعه صادرات کشور در خصوص عملکرد صادرات غیرنفتی کشور طی6 ماه نخست سال جاری، گزارش پیشرفت کار مصوبات جلسه مورخ 2/4/99 شورای‌عالی توسعه صادرات غیرنفتی، گزارش بانک مرکزی در خصوص آخرین وضعیت تسویه تعهدات ارزی صادرکنندگان کالا و خدمات و پیشنهادات کارگروه توسعه صادرات برای اصلاح بسته سیاستی بازگشت ارز حاصل از صادرات و تسهیل حمل و‌ نقل محموله‌های صادراتی محصولات کشاورزی فسادپذیر به بحث گذاشته شد.

در ادامۀ این جلسه نیز محورهای پیشنهادی نمایندگان اتاق‌های بازرگانی، تعاون و اصناف کشور برای اصلاح بسته سیاستی بانک مرکزی که شامل ایجاد تنوع در روش‌های بازگشت ارز توسط صادرکننده، حمایت از تولیدکنندگان برای حداکثر استفاده از توان صادراتی و ارز صادراتی خودشان برای تامین مواد اولیه واحدها، اصلاح روش رفع تعهدات ارزی صادرات از محل ورود موقت، اصلاح بند سیاستی و تنظیم ضوابط مربوط به برگشت ارز صادرات بخش کشاورزی و افزایش مدت‌زمان بازگشت ارز صادرکنندگان به حداقل ۶ ماه، بود، ارائه شد.

همچنین نماینده بانک مرکزی گزارشی از آخرین وضعیت تعهدات ارزی و سیاست‌های بانک مرکزی در خصوص بسته سیاستی بانک مرکزی برای رفع تعهدات ارزی ارائه کرد.

لازم به ذکر است، در این جلسه اعضای کارگروه با واردات ۵۰۰ کانتینر یخچال‌دار موافقت کردند.

گفتنی است، سی و سومین جلسه کارگروه توسعه صادرات به ریاست حمید زادبوم و با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف دولتی، بخش خصوصی و‌ فعالان اقتصادی برگزار شد.