مشکلی برای صادرات خودرو وجود ندارد

محمدرضا نجفی‌منش، رئیس کمیسیون «تسهیل کسب و کار و رفع موانع تولید» اتاق بازرگانی تهران و رئیس انجمن صنایع همگن استان تهران تاکید کرد مشکلی برای صادرات خودرو وجود ندارد و خودروسازها در حال افزایش تولید و انجام تعهدات خود هستند.

محمدرضا نجفی‌منش، رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان استان تهران در گفت‌وگو با روابط عمومی اتاق تهران در مورد تعهدات شرکت‌های خودروسازی و صادرات این محصول به بازارهای منطقه گفت: تمام شرکت‌های خودروسازی در تلاش هستند تا تعهدات خود را در زمان مقرر انجام دهند و اگر تعهدی دچار تاخیر و دیرکرد شده در اولویت برای ایفا قرار دهند. نتیجه این مساله نیز در آمار و داده‌های منتشر شده قابل مشاهده است به نحوی که شرکت ایران‌خودرو در دی ماه ۹۸ دو برابر دی ماه سال گذشته تولید داشته است.

نجفی‌منش افزود: ضمن این که این خودروساز، خودروهای مربوط به تعهدات معوق خود را نیز تکمیل کرده است. ضمن این که مساله تعهدات داخلی ارتباطی به مساله صادرات خودرو ندارد و صادرات خودرو مشکلی ندارد و قاعدتاْ نمی‌توان از منتفی بودن آن سخن گفت. ضمن این که با ورود خودروهای جدید امکان صادرات بیشتر و ظرفیت بالاتر می‌رود.

رئیس کمیسیون «بهبود محیط کسب و کار و رفع موانع تولید» اتاق بازرگانی تهران هم‌چنین در مورد قیمت خودروی جدید رهام پاسخ داد که در حال حاضر نمی‌توان برای تولید این خودرو در ایران قیمت تعیین کرد. او افزود:  صرفاً می‌توان این اظهارنظر را داشت که قیمت خودروی مشابه در اروپا حدود ۱۲ هزار یورو است. اما این که قیمت این خودرو در ایران چقدر باشد مساله دیگری است و الزامات و قواعد خاص خودش را دارد.

محمدرضا نجفی‌منش تاکید کرد که صادرات خودرو منتفی نیست و بسته به شرایط تولید و بازارهای منطقه ظرفیت صادرات وجود دارد. او هم چنین تاکید کرد مشکل قطعه‌سازان تامین نقدینگی است و در صورت رفع این مشکل، قطعه‌سازی توان پاسخگویی به نیازهای صنعت خودرو را دارد.