مذاکره برای نهایی کردن متن موافقت‌نامه تجارت آزاد با اوراسیا و تعیین فهرست کالایی

مذاکره برای نهایی کردن متن موافقت‌نامه تجارت آزاد با اوراسیا و تعیین فهرست کالایی

دور جدید مذاکرات ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در مسکو برگزار شد

مذاکره برای نهایی کردن متن موافقت‌نامه تجارت آزاد با اوراسیا و تعیین فهرست کالایی

 

مشاور امور بین‌الملل و توافق‌نامه‌های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران از برگزاری دور جدیدی از مذاکرات ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در مسکو برای نهایی کردن متن موافقت‌نامه تجارت آزاد و تعیین فهرست کالایی خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، میرهادی سیدی با بیان این خبر گفت: مذاکره‌کنندگان کشورمان از سوی سازمان توسعه تجارت ایران در مسکو حضور پیدا کردند و دور دیگری از مذاکرات با نمایندگان ۵ کشور عضو اتحادیه اوراسیا برگزار شد.
  سیدی افزود: مذاکرات بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا مربوط به تبدیل موافقت‌نامه فعلی تجارت ترجیحی به موافقت‌نامه تجارت آزاد است.
وی ادامه داد: در موافقت‌نامه تجارت آزاد مقرر شده تعرفه حدود ۸۰ درصد کالاها از هر دو طرف به تدریج به صفر برسد و تعرفه ۲۰ درصد باقی مانده کالاها بدون تغییر باقی بماند.
مشاور امور بین‌الملل و توافق‌نامه‌های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه تاکنون مذاکرات عمدتا متمرکز به نهایی کردن متن موافقت‌نامه تجارت آزاد بود، افزود: مذاکرات در این دور وارد موضوع فهرست‌های کالایی دو طرف شده است.
سیدی ادامه داد: در حال حاضر متن موافقت‌نامه تا حدود زیادی نهایی شده و موارد معدودی در آن باقی مانده که نیاز به تامل بیشتر از سوی دو طرف است.
وی گفت: در این دور از مذاکرات که روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در مسکو برگزار می‌شود، دو طرف ضمن مرور موارد باقی مانده مربوط به متن موافقت‌نامه تمرکز اصلی مذاکرات را حول محور فهرست‌های کالایی متمرکز کرده‌اند.
مشاور امور بین‌الملل و توافق‌نامه‌های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران افزود: مذاکرات بین دو طرف در ماه‌های آتی ادامه پیدا خواهد کرد تا پیش از پایان سال جاری میلادی موافقت‌نامه تجارت آزاد بین دو طرف امضا شود.
گفتنی است سازمان توسعه تجارت ایران از نیمه دوم سال ۱۳۹۹ مذاکرات مربوط به تبدیل موافقت‌نامه تجارت ترجیحی به موافقت‌نامه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا را آغاز کرده است. از آغاز مذاکرات فوق تاکنون چهار دوره مذاکرات حضوری بین دو طرف برگزار شده و بیش از ۱۵ دور مذاکرات به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار شده است.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *