عمان امن ترین کشور برای سرمایه گذاری مشترک در سطح منطقه

رایزن بازرگانی سابق جمهوری اسلامی ایران در عمان با اشاره به سطح امنیت و ثبات اقتصادی روابط خوب سیاسی عمان با کشورمان و وجود اشتراکات تاریخی، دینی و فرهنگی، این کشور را در شرایط حال حاضر، به منظور سرمایه گذاری مشترک و دسترسی به بازارهای جهانی مناسب دانست.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، عباس عبدالخانی، رایزن بازرگانی سابق ایران در عمان و کارشناس ارشد حوزه تجارت با کشورهای عربی اظهار داشت: عمان با وجود سه منطقه آزاد صحار، صلاله و دقم با مالکیت صد در صد و معاف از مالیات عوارض گمرکی، بستر مناسبی برای حضور سرمایه‌گذاران ایرانی به شمار می‌رود تا تولیدات خود را به کشورهای ثالث از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس،یمن و آفریقا صادر نمایند.

وی افزود: چنانچه کالایی ۳۰ درصد ارزش افزوده در مناطق مذکور را داشته باشد، از امتیاز ساخت عمان برخوردار خواهد شد و به همین دلیل مناطق آزاد عمان بهترین مکان برای مونتاژ، تجمیع، بسته بندی و صادرات مجدد کالاهای ایرانی به بازارهای جهانی قلمداد می‌شود.

گفتنی است، طی سه سال اخیر در راستای توسعه روابط تجاری ایران و عمان، زیر ساخت های مناسبی از جمله توسعه ناوگان هوایی، توسعه ناوگان حمل و نقل دریایی، تسهیل صدور ویزای فرودگاهی، تسهیل ثبت شرکت و اقامت فعالان اقتصادی ایرانی در عمان به وجود آمده به افزایش سطح مراودات تجاری میان دو کشور انجامیده است.