علت عمده تاخیر در ترخیص کالا عدم ارائه مجوزهای لازم به گمرک است

معاون برنامه ریزی و بین الملل گمرک ایران در نشست گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان آذربایجان شرقی گفت : فرآیند تشریفات گمرکی بعد از اظهار کالا به گمرک شروع می شود و علت عمده تاخیر در ترخیص برخی کالاها عدم ارائه مجوزهای لازم به گمرک است .

این نشست با حضور دکتر نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور ، دکتر بعیدی معاون برنامه ریزی و امور بین الملل گمرک ایران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و فعالان اقتصادی استان در محل اتاق بازرگانی تبریز برگزار گردید.
♦️دکتر بعیدی ضمن استماع سخنان فعالان اقتصادی در خصوص امور گمرکی گفت: بیشترمسائل و مشکلات مطروحه مربوط به مسائل بانکی ، ارزی ،سامانه تجارت و ثبت سفارش است .
♦️وی در پاسخ به اظهار یکی از حاضرین درخصوص دپوی کالا در گمرکات کشور گفت : فرایند تشریفات گمرکی بعد از اظهار کالا شروع می شود و علت عمده تاخیر در ترخیص کالا را عدم ارائه مجوزهای لازم به گمرک عنوان نمود.
♦️معاون برنامه ریزی و امور بین الملل گمرک ایران در ادامه گفت: طبق الگوهای جهانی، نقش و وظیفه گمرک نظارت بر تجارت فرامرزی است و باید هنرمندانه بین عناصر صحت ، دقت سرعت و تسهیلات تعادل ایجاد نماید.
♦️دکتر بعیدی با تاکید بر تبعیت و الگوبرداری گمرک از ابزارها و مدل های جهانی عنوان کرد:گمرک در طراحی و اجرای پروژه ها از آزمون و خطا پرهیز می نماید.
♦️وی همچنین با تشریح مزیت های طرح های اجرا شده در گمرک از جمله حسابرسی پس از ترخیص ، مدیریت ریسک ، از پیاده سازی پروژه جدید گمرک هوشمند( smart customs) خبر داد وگفت: با اجرای آن بسیاری از مشکلات فعالان اقتصادی برطرف خواهد شد.
♦️دکتر بعیدی ، اشتراک گذاری داده ها بین سازمانهای دولتی را مهم دانست و تصریح کرد: معضل کارت های یکبار مصرف ناشی از عدم هماهنگی های لازم و سیستماتیک بین سازمانهای متولی صدور کارت های بازرگانی برشمرد.
♦️معاون برنامه ریزی و امور بین الملل گمرک ایران در پایان ضمن تبیین نقش و جایگاه گمرک در ارتقای رتبه فضای کسب و کار خاطرنشان کرد:دولت و بخش خصوصی یک بدنه است و تعامل متقابل و تنگاتنگ را می طلبد.