عزم ایران و ازبکستان بر توسعه روابط تجاری و اقتصادی

در دیدار وزیر صنعت، معدن و تجارت با سفیر ازبکستان در ایران با محوریت سیزدهمین کمیسیون مشترک دو کشور، طرفین بر توسعه روابط تجاری، صنعتی و اقتصادی تأکید کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، ملاقات  رضا رحمانی و بهادر عبدالله اف، سفیر ازبکستان در ایران، پیرامون مسائل مربوط به سیزدهمین کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور بحث و تبادل نظر شد.

رحمانی بر اهمیت توسعه روابط تجاری و اقتصادی و استفاده از فرصت ها و زمینه های همکاری های تجاری، صنعتی و معدنی با همسایگان به ویژه کشورهایی مانند ازبکستان، که با ایران دارای قرابت فرهنگی و قومی هستند،  تأکید کرد.

در این جلسه مقرر شد تا در سفر آبان‌ماه وزیر صمت به همراه معاون اول رئیس جمهوری کشورمان به ازبکستان که به منظور حضور در اجلاس نخست وزيران سازمان همكاري شانگهای صورت می‌گیرد، هماهنگی‌های لازم برای دیدار رحمانی با رحمت اف، معاون اول نخست وزیر و وزیر حمل و نقل ازبکستان، به عنوان همتای وزیر صمت در کمیسیون مشترک و دیدار با عمر عبدالرزاق، وزیر تجارت خارجی این کشور در خصوص سیزدهمین کمیسیون مشترک همکاری های تجاری و اقتصادی دو کشور که در آذرماه و در تاشکند برگزار می‌شود، صورت گیرد.

در این نشست همچنین مقرر شد تا موضوع لغو روادید دیپلماتیک و راه اندازی پرواز مستقیم ایران و ازبکستان، که در کمیسیون مشترک دوازدهم در فروردین 97 در تهران نهایی شده اما اجرایی نشده بود پیگیری شود.

بهادر عبدالله اف، سفیر ازبکستان در ایران، نیز ضمن ارائه ی گزارشی از نتایج کمیسیون مشترک قبلی، به علاقمندی کشورش به توسعه روابط تجاری و اقتصادی و استفاده از فرصت ها اشاره و بر اهمیت برگزاری کمیسیون مشترک میان دو کشور تأکید کرد.

وی افزود که برخی از اقدامات در چهارچوب کمیسیون مشترک پیشرفت خوبی داشته و برخی نیز  از ادامه باز مانده است، اما در مجموع با توجه به ارادۀ مقامات ارشد ایران و ازبکستان بر توسعه روابط قابل پیگیری و انجام خواهد بود.

سفیر ازبکستان و ایران علاقمندی کشورش به برگزاری نشست رو در روی تجار دو کشور در حاشیه ی سیزدهمین کمیسیون مشترک همکاری های تجاری و اقتصادی ایران و ازبکستان را اعلام کرد که مورد قبول وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان قرار گرفت.

بهروز الفت، مدیر کل دفتر اروپا و آمریکا سازمان توسعه تجارت ایران نیز در تشریح آمار تجارت خارجی ایران و ازبکستان اظهار داشت: صادرات ایران به ازبکستان در 6 ماهه نخست سال 98 حدود 108 میلیون دلار برآورد شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته و علیرغم تحریم ها 60 درصد افزایش را نشان میدهد که این کشور را جزو کشورهای هدف صادراتی ایران با روند افزایشی قابل توجه قرار میدهد.

وی با اشاره به اسناد تدوین شده میان ایران و ازبکستان و تأثیر این اسناد، بخصوص در حوزه همکاری های گمرکی و نقش تسهیل گری آن در تجارت میان دو کشور افزوو: 8 سند همکاری در حوزه های گمرکی، گردشگری، بهداشت، صنعت، معدن و تجارت نهایی شده که در سیزدهمین کمیسیون مشترک همکاری های تجاری و اقتصادی دو کشور مطرح خواهد شد.

گفتنی است، واردات ایران از ازبکستان 68 میلیون دلار اعلام شده است.