ظرفیت ۲۰ میلیارد دلاری تجارت ایران با اتحادیه اوراسیا

همایش معرفی ظرفیت‌های تجاری و صادراتی با اتحادیه اوراسیا در حاشیه برگزاری روز ملی صادرات در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند با حضور مسعود کمالی‌اردکانی، معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران و شرکت‌های تولیدی و تجاری این استان برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، مسعود کمالی‌اردکانی در مورد اهداف این جلسه اظهار داشت: عمده صادرات استان خراسان جنوبی و شهرستان بیرجند متمرکز بر بازار افغانستان است و هر چند بازار افغانستان در نوع خود یک بازار استراتژیک و مهم برای ایران محسوب می‌شود، اما بی‌ثبات و ساختار‌نیافته است، از این رو، تلاش داریم ظرفیت‌های جدید صادراتی را به این استان معرفی کنیم.

وی با اشاره به اینکه ایران عملاً از پنجم آبان‌ماه سال جاري وارد موافقتنامه تجارت ترجيحي بااتحادیه اورآسیا شده است، افزود: با توجه به اینکه این استان عمدتاً با یک بازار خاص کار می‌کند، ظرفیت‌های بازار اوراسیا و اتحادیه اوراسیا می‌تواند فرصتی جدید برای تنوع‌بخشی به بازارهای صادراتی استان باشد.

کمالی‌اردکانی با بیان اینکه این اتحادیه شامل پنج کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان است، گفت: کل تجارت خارجی این پنج کشور حدود ۹۰۰ میلیارد دلار است، در حالی که حجم تجارت خارجی ایران با این اتحادیه و پنج کشور حدود دو میلیارد دلار است.

معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران واردات پنج کشور عضو اتحادیه اوراسیا را حدود ۳۲۰ میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: از این میزان ۶۰۰ میلیون دلار سهم صادرات ایران است اما مطالعات نشان می‌دهد ظرفیت ایران برای صادرات به این کشورها حدود ۲۰ میلیارد دلار است.

وی ادامه داد: البته روسیه در این بازار نقش عمده و متمرکزی ایفا می‌کند، اما اقلام متنوعی همچون مواد غذایی، محصولات معدنی، مصالح ساختمانی و دیگر کالاها را نیز می‌توان به سبد صادراتی ایران افزود.

کمالی اردکانی با تأکید بر ظرفیت خوب ایجاد شده برای تجارت خارجی کشورمان، به واسطۀ موافقتنامه تعرفه‌های ترجیحی با اوراسیا بیان داشت: در حال حاضر بسیاری از تجار در زمینۀ کاهش تعرفه‌های ترجیحی در بازارهای خارجی مطالبه دارند که با انعقاد این تفاهم‌نامه در ۵۰۲ قلم کالا از این پنج کشور ترجيح تعرفه گرفته‌ایم.

وی اضافه کرد: برای برخی از این کالاها تا ۹۰ درصد و به طور میانگین حدود ٥٦ درصد کاهش تعرفه گرفته شده است.

معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: شرکت‌هایی که با اعضای این اتحادیه مراودات تجاری دارند به منظور بهره‌مندی از منافع تجارت ترجیحی باید از فرم‌های مخصوص گواهی مبدأ این کشورها که در حال حاضر در اتاق بازرگانی منتشر شده است، استفاده کنند و در غیر این صورت امکان استفاده از مزایای ترجیحات تجاری این کشورها را نخواهند داشت.

کمالی‌اردکانی در پایان گفت: تجار آینده‌نگر باید سبد بازارهای خود را توسعه داده و از حالت تک بازاری خارج شوند که کشورهای اورآسیا می‌توانند ظرفیت خوبی در این زمینه باشند.