صادرات ۲۵ میلیون دلاری دارو و تجهیزات پزشکی ایران به عراق

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: ایران در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی سالانه ۲۵ میلیون دلار صادرات به کشور عراق دارد و ظرفیت افزایش صادرات تا مرز ۲۰۰ میلیون دلار را در این بازار داراست.

مهدی پیرصالحی در نشست مشترکی که با حضور وزیر بهداشت و وزیر تجارت کشور عراق برگزار شد درباره ثبت داروها و تجهیزات پزشکی ایرانی در این کشور افزود: با وجود تفاهم نامه‌هایی که از قبل بین وزارت بهداشت دو کشور منعقد شد، متأسفانه فرآیند ثبت داروهای ایرانی در عراق هنوز هم با سرعت قابل قبول صورت نمی‌گیرد. امروزه بیش از ۱۲۰ داروی ایرانی در کشور عراق وجود دارد، اما فقط فرآیند ثبت ۲۰ قلم دارو تکمیل شده است.

پیرصالحی بیان کرد: تصور می‌شود با حضور داروهای ایرانی در بازار عراق این کشور می‌تواند به میزان ۵۰ درصد صرفه‌جویی ارزی در واردات داروها داشته باشد.

وی ادامه داد: ایران در زمینه محصولات آرایشی و بهداشتی پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است و ما تصور می‌کنیم در زمینه آرایشی و بهداشتی نیز امکانات مطلوبی را برای همکاری مشترک بین دو کشور داشته باشیم. به طوری که در حال حاضر در حدود ۸۰ میلیون دلار محصولات آرایشی و بهداشتی به کشور عراق صادر می‌شود.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: شرکت‌های ما می‌توانند تکنولوژی خود را به کشور عراق منتقل کنند و ما انتظار داریم در چنین شرایطی که ایران دچار تحریم شده است، کشور عراق نیز در زمینه انتقال پول به کشورهای اروپایی برای خرید دارو و تجهیزات پزشکی به ما کمک کند.

وی اظهار کرد: دارو و تجهیزات پزشکی جز اقلام بشر دوستانه محسوب می‌شود و نباید تحریم‌ها روی این اقلام اعمال شوند، اما متأسفانه تحریم‌های آمریکا بر حوزه دارو و تجهیزات پزشکی تأثیر منفی گذاشته و باعث ایجاد مشکلاتی برای کشور ما شده است.

پیرصالحی افزود: با توجه به منابع ارزی ایران در کشور عراق، می‌توان از این پول برای خرید دارو و تجهیزات پزشکی از کشورهای اروپایی استفاده شود.

وی در پایان بیان کرد: با توجه به ایجاد زمینه‌های همکاری بین دو کشور در زمینه غذا، می‌توان با راه‌اندازی آزمایشگاه‌های مشترک مرزی، واردات و صادرات مواد غذایی بین دو کشور را تسهیل کنیم چراکه فرآیندهای آزمایشات بسیار زمان‌بر است و در مواد غذایی به علت مدت مصرف کوتاه مدت آن‌ها، این فرآیند نمی‌تواند طولانی باشد بنابراین راه اندازی آزمایشگاه‌های مرزی ضرورت دارد. امید است در سفر آینده رئیس جمهوری ایران و تیم همراه به کشور عراق، تفاهم‌نامه‌های خوبی با کشور عراق منعقد و سریع‌تر اجرایی شود.