سیگنال مثبت صنعت برق در تجارت ایران و عراق

رایزن بازرگانی ایران در عراق در حاشیه بازدید از نخستین نمایشگاه تخصصی برق و تجهیزات نیروگاهی ایران از صنعت برق به عنون اساسی‌ترین اولویت زیر ساختی کشور عراق نام برد و تمرکز بر بخش‌های مختلف صنعت برق را تلاشی در ایجاد فرصت‌های جدید در تجارت دو کشور دانست.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، ناصر بهزاد، در خصوص زمینه های ورود شرکت‌های ایرانی به عراق اظهار داشت: در کنار صادرات مستقیم برق ایران به عراق پیش بینی می‌گردد در سال ۲۰۱۹ ظرفیتی معادل حداقل  ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار  تجهیزات، ادوات و قطعات برقی مورد نیاز عراق از ایران قابل تأمین است.

وی افزود: شبکه‌های انتقال و توزیع عراق نیازمند اصلاح، تعمیر و بازسازی است و از این حیث انجام همکاریهای فنی و انتقال تکنولوژی راهی موثر در تقویت تعاملات دو کشور خواهد بود.

 

رایزن بازرگانی ایران در عراق با اشاره به نیاز عراق به روزانه ۲۲ هزار مگاوات و عدم تامین کامل  تقاضاهای موجود، انجام سرمایه گذاریهای زیرساختی و مشارکت با عراق در ایجاد نیروگاههای کوچک مقیاس و توسعه طرح های خورشیدی برای افزایش همکاریها را ضروری توصیف کرد.

بهزاد تأکید کرد: ارتباط جمهوری اسلامی ایران  با همسایگان به ویژه عراق همواره ارتباطی راهبردی و روبه جلو بوده و تحقق این نگاه در سایه مشارکت حداکثری شرکتهای توانمند ایرانی حاصل می‌گردد.

وی با اشاره به سه برنامه ترویجی پیش بینی شده در جریان این نمایشگاه گفت: برگزاری کارگاه آموزشی چگونگی ورود به مناقصات و طرح‌های صنعت برق، نشست  شرکتهای مشارکت کننده در نمایشگاه با مدیران  منتخب وزارت برق عراق و انجام بازدید گروهی از بازارهای عمده این صنعت، با هدف ترویج و هموارسازی بستر بازاریابی تخصصی، پیگیری و اجرایی خواهد شد.

گفتنی است، نخستین نمایشگاه تخصصی برق و تجهیزات نیروگاهی ایران با حضور ۲۰ شرکت ایرانی در بغداد افتتاح شد.