سهم چشمگیر فرآورده‌های نفتی در سبد صادراتی کشور

کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران در گزارشی تحلیلی به بررسی تجارت کشور در نه ماهه سال جاری پرداخته که در مجموع به رقم 65 میلیارد  و 978 میلیون دلار رسیده که در مقایسه با سال قبل حاکی از کاهش 7 درصدی است.

از این میزان ارزش تجارت، 33 میلیارد و 358 میلیون دلار آن بدون احتساب صادرات نفت و صادرات چمدانی مربوط به صادرات غیرنفتی کشور به وزن 86 میلیون و 940 هزار تن بوده که به لحاظ ارزشی 5.4 درصد افزایش و به لحاظ وزنی 2 درصد کاهش داشته است.

در مقابل با توجه به سیاست‌های کنترل واردات در همین مدت 32 میلیارد و 620 میلیون دلار کالا به وزن 23 میلیون و 871 هزار تن به کشور وارد شده است. مقایسه آمار 9 ماهه نخست امسال با مدت مشابه سال قبل از کاهش ارزش واردات به میزان 15.9 درصد و کاهش وزن واردات به میزان 13.27 درصد حکایت دارد.

بر اساس این گزارش و با توجه به آمار منتشرشده از صادرات و واردات در 9 ماهه سال جاری، جهش صادرات که در ماه‌های قبل آغازشده بود با افت مواجه شده است که مهم‌تریم دلیل آن، ایجاد موانع صادراتی از جمله صدور بخشنامه‌های متعدد بانک مرکزی، افزایش ارز پایه صادراتی از 4200 تومان به 8300 تومان (دلار نیمایی) و کاهش واردات کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای است.

بر اساس اطلاعات منتشرشده، تراز تجاری کشور در آذرماه، کسری یک میلیارد و 203 میلیون دلاری را نشان می‌دهد. همچنین حساب‌ جاری کالایی تجمعی نه ماهه کشور رقمی معادل 737 میلیون دلار مازاد را نشان می‌دهد که در مقایسه با هشت‌ماهه سال جاری با کاهش مواجه بوده است. افزایش نرخ ارز و همچنین افزایش بروکراسی‌های اداری، منجر به کاهش واردات شده است. بطوری که میزان واردات در زمان مذکور 39.3 میلیارد دلار بوده است.