سایه محصولات صنعتی و معدنی ایران بر بازارهای همسایه

مدیر کل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی گفت: مقایسه آمار صادرات محصولات صنعتی و معدنی شامل محصولات پتروشیمی (به غیر از میعانات گازی) طی 8 ماهه سال 97 نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان‌دهندۀ رشد ارزشی 23 درصدی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، مسعود کمالی اردکانی با اعلام این خبر اظهار داشت:  صادرات کالاهای صنعتی و معدنی شامل محصولات پتروشیمی (به غیر از میعانات گازی) طی 8 ماهه سال جاری به رقمی بیش از 22 میلیارد دلار رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزشی رشد 23 درصدی را نشان می‌دهد.

وی افزود: در مدت مذکور در گروه محصولات پتروشیمیایی، محصولات پتروشیمی با 10.3میلیارد دلار و 32 درصد رشد، محصولات پایه نفتی شامل قیر و روغن‌های صنعتی با 1.8میلیارد دلار و 14 درصد رشد و محصولات شیمیایی و پلیمری نیز با حدود 1.4 میلیارد دلار صادرات، 40 درصد رشد را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده اند.

کمالی اردکانی در خصوص صادرات کالاهای گروه معدن گفت:  مواد معدنی و صنایع فلزی شامل سنگ آهن، فولاد، فلزات رنگین و لوله و پروفیل با 4.4میلیارد دلار صادرات، بیش از 9 درصد رشد داشته و همچنین صادرات صنایع غیر فلزی شامل سیمان، کاشی، سنگ‌های تزئینی و دیگر اقلام این گروه نیز با 1.4 میلیارد دلار صادرات، رشد 16 درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهند.

مدیر کل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی، ضمن اشاره به رشد صادرات محصولات لوازم خانگی اظهار داشت: صادرات لوازم خانگی انرژی بر و غیر انرژی بر به ارزش 360 میلیون دلار با 22 درصد رشد همراه بوده است.

گفتنی است، بازارهای اصلی محصولات صنعتی عمدتاً کشورهای همسایه و به خصوص کشورهای عراق، افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان و ترکیه است.