رییس جمهور: برای تولید و واردات کالاهای اساسی مشکلی نداریم

رئیس جمهور در پایان نشست مشترک سران سه قوه تاکید کرد: مردم ایران یکبار دیگر با استقامت و ایستادگی خود، نقشه ها و توطئه های آمریکایی ها را که فکر می کردند ۱۳ آبان مبدایی برای رسیدن به آرزوهای نادرست شان نسبت به ملت ایران خواهد بود، نقش بر آب کردند.

ایلنا

 حجت‌الاسلام حسن روحانی روز شنبه با تبریک و تهنیت ماه ربیع‌‌المولود به محضر ملت بزرگوار ایران و عاشقان خاندان رسالت گفت: مردم ایران دقیقاً به عکس عمل کرده و با استقامت و ایستادگی خود کاملا روشن کردند این هیات حاکمه آمریکا است که به فکر فشار و ظلم بر ملت ایران است.

وی افزود: آمریکایی‌ها با تحریم های نابجا و غلط خود و هدف قرار دادن سیستم بانکی و صادرات نفت و برخی دیگر از اقلام صادراتی که مرتبط با درآمد و منابع کل کشور  و واردات کالاهای اساسی است، می‌خواهند بر زندگی و معیشت روزمره مردم تأثیر منفی بگذارند.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: بنابراین، این حرف که آمریکا به دنبال فشار بر مردم نیست و به دنبال فشار بر نظام و حکومت است، کاملاً ناصحیح و نادرست است و خودشان در عمل این واقعیت را آشکار کردند.

روحانی ادامه داد: نکته دوم و بسیار مهم این بود که این دور تحریمی که به اصطلاح آنها از پنجم نوامبر آغاز شد، هیچ تأثیری در روند اقتصادی کشور نداشت چون آمریکایی‌ها هرچه تیر در ترکش داشتند، قبلاً علیه ملت ایران رها کرده بودند و چیز جدیدی نداشتند که ارایه کنند و لذا ناچار شدند یک لیست بلندبالایی را درست کنند، از یک طرف نام بانک‌هایی را ببرند از یک طرف شعبات بانک‌ها را اضافه کنند و از یک طرف نام یک شرکت هواپیمایی را ببرند و از طرف دیگر شماره سریال هواپیماها را ذکر کنند تا صفحه را پر کنند. این شیوه کار و نحوه این اعلام نشان می‌‌‌‌دهد که هدفشان صرفا تاثیر روانی علیه ملت ایران است.

وی ادامه داد: نکته بعدی اینکه روشن شد آمریکایی‌‌‌ها نمی‌‌‌توانند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند.

رئیس‌جمهور افزود: مسئولان جمهوری اسلامی ایران از روز نخست می‌‌‌‌گفتند که آمریکا قادر نیست صادرات نفت ایران را به صفر برساند و در مقابل آمریکایی‌ها مرتب تکرار می‌کردند که ما این کار را انجام می‌دهیم اما اخیرا خودشان اعتراف کردند که نمی‌‌‌توانیم نفت ایران را به صفر برسانیم.

روحانی اضافه کرد: استدلال آنها این بود که اگر نفت ایران را به صفر برسانیم،‌ قیمت هر بشکه نفت به ۱۵۰ دلار افزایش پیدا می‌کند و این تبیین همان حرفی است که از روز اول ‌گفتیم که آمریکا قادر نیست، نفت ایران را صفر کند و در منطقه یا نفت همه صادر می‌شود یا اگر نفت ایران متوقف شود، ‌بقیه هم دچار مشکل خواهند بود.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها به دلیل اینکه مورد هجمه افکارعمومی دنیا قرار گرفته بودند، ناچار شدند عقب‌نشینی دیگری را انجام دهند و بگویند که موضوع مواد غذایی، مسئله دارو و تجهیزات پزشکی استثناء است که البته حرف آنها نادرست است چراکه وقتی سیستم بانکی را تحریم می‌کنند، همه چیز را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

رئیس‌جمهور خطاب به ملت بزرگ ایران اظهار ساخت: در زمینه کالاهای اساسی و مورد نیاز و ضروری مردم هیچ مشکلی نداریم و انبارهای ما برای تامین کالاهای اساسی مردم برای ماه‌های طولانی، از همیشه بیشتر آمادگی دارد و برای تولید کالاهای اساسی، واردات کالاهای اساسی و دارو و سایر نیازمندی‌ها، مشکلی نداریم.

روحانی افزود: امروز بحمدالله ‌وضعیت تولید در کشور نسبتاً شرایط خوبی دارد و صادرات در هفت ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش پیدا کرده است که افزایش به معنای، افزایش تولید و افزایش کسب و کار مردم است.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: امسال توانستیم پول گندم‌کاران را به موقع پرداخت کنیم و این به معنای آن است که زندگی کشاورزان رونق می‌‌‌‌‌‌‌گیرد و برای سال آینده نیز تمهیدات لازم در زمینه اقلام کشاورزی و خرید تضمینی محصولات مدنظر قرار گرفته است.

روحانی ادامه داد: از طرف دیگر امروز برای مردم روشن شد که تبلیغات آمریکایی‌‌‌‌ها درباره ۱۳ آبان و ۵ نوامبر، صرفا یک تبلیغات در مسیر جنگ روانی بود و فشارهای اقتصادی که تبلیغ می‌‌‌‌شد از این تاریخ اعمال خواهد شد، همان فشارهای اقتصادی است که از ماه‌ها پیش علیه ایران اعمال می‌کردند و باز هم آن را ادامه خواهند داد.

وی افزود: هر چه زمان بگذرد هم مسئولان برای جبران مشکلاتی که برای مردم پیش آمده، آماده‌تر می‌شوند و هم مردم استقامت‌شان در برابر این توطئه‌ها بیشتر خواهد شد. آمریکایی‌ها در ماه‌های آینده به خوبی خواهند فهمید که راه غلط و اشتباهی را انتخاب کردند. این مسیر، ‌ملت ایران را خسته نمی‌کند، ملت را برای تولید بیشتر و برای اینکه روابط نزدیک‌تر با همسایگان و کشورهای دوست داشته باشد، آماده می‌کند.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: در جلسه امروز سران سه قوه، در خدمت ریاست مجلس شورای اسلامی و ریاست قوه قضائیه، یکی از مباحث مهم، بررسی آخرین وضعیت اقتصادی کشور و ترسیم نقشه راهی بود که باید برای ماه‌های آینده، طبق فرمایش و دستور مقام معظم رهبری، انجام شود.

روحانی ادامه داد: امروز راجع به این نقشه راه و روابط نزدیک‌تر با همسایگان‌مان و همچنین روابط اقتصادی‌مان صحبت کردیم.

وی افزود: در این نشست روابط اقتصادی با کشورهای دوست‌ از شرق و غرب جهان را مورد بحث و بررسی قرار دادیم و همچنین مشکلات احتمالی که فراروی تولید و بانک‌‌‌‌های ما وجود دارد، از جمله مباحث این جلسه بود.

رئیس‌‌‌جمهور اضافه کرد: این مباحث را در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی که به صورت هفتگی تشکیل می‌‌‌‌شود، نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد.

روحانی ادامه داد: دولت اولین بسته حمایت غذایی را در ماه آبان به افرادی که مشکلات بیشتری دارند و در فشار بیشتری هستند، پرداخت خواهد کرد و ان‌‌‌شاءالله این روند تا پایان سال در چند نوبت ادامه می‌‌‌‌یابد تا بتوانیم مشکلاتی که برای مردم پیش آمده است را تا حدی جبران کنیم.

وی افزود: در بودجه سال آینده نیز برای حقوق و دستمزد پیش‌بینی‌هایی می‌کنیم که بتوانیم تا حدی مشکلات اقتصادی را جبران کنیم.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: خدمت ملت بزرگوار و عزیز اعلام می‌‌‌‌کنم که در ماه پر برکت ربیع‌المولود و ایام ولادت با سعادت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام و امام صادق (ع) شرایط کشور بهتر از ماه‌های گذشته به پیش خواهد رفت و ملت ما در کنار وحدت، انسجام، یگانگی و یکپارچگی به مسیر خود ادامه خواهند داد و بهانه‌های آمریکایی‌ها را از دست آنها می‌گیرند.

روحانی با بیان اینکه آمریکایی ها به دروغ ادعا می‌‌‌‌‌‌کنند ایران حامی مالی تروریسم است، تصریح کرد: همانطوری که ملت ایران همواره در خط مقدم مبارزه با تروریسم بوده و از تأمین مالی برای گروهک‌های تروریستی جلوگیری کرده است، امروز هم مصمم‌تر در قوانین و مقررات خود بر آن تأکید می‌کند و این بهانه‌های واهی را نیز از دست دشمنان‌ خواهد گرفت.