رشد 17 درصدی ارزش صادرات میوه‌ / تسهیلات گمرک به صادرکنندگان برای حمل مستقیم کالا به گمرکات مرزی

رشد 17 درصدی ارزش صادرات میوه‌ / تسهیلات گمرک به صادرکنندگان برای حمل مستقیم کالا به گمرکات مرزی
صادرات میوه های خوراکی در شش ماه نخست سال 97 به بیش از یک میلیون تن رسید.
به گزارش روابط عمومی گمرک ایران، در نیمه نخست سال‌جاری یک میلیون و 138 هزار تن انواع میوه¬های خوراکی، پوست مرکبات یا پوست خربزه به ارزش 741 میلیون دلار به کشورهای مختلف جهان صادر شده است.
این گزارش می‌افزاید، صادرت کالای مذکور در نیمه نخست سال‌جاری با افزایش 17 درصدی روبه‌رو بوده است، به طوری که طی مدت مشابه سال گذشته 974 هزار تن به ارزش 633 میلیون دلار صادر شده بود.
لازم به ذکر است که در شش ماهه سال جاری ارزش صادرات غیر نفتی کشورمان به 23 میلیارد و 123 میلیون دلار رسیده است .

فرود عسگری رئیس کل گمرک ایران به تازگی از بسته ضد تحریمی گمرک خبر داد و اعلام کرد : با الکترونیکی شدن مراحل مختلف تشریفات صادرات کالا در گمرک، عملیات صادرات در بستر الکترونیکی و به صورت دوراظهاری انجام می‌گیرد. صادرکننده پس از اظهار کالای خود به صورت الکترونیکی ، از گمرک درخواست ارزیابی کالا در محل را می کند و بدون مراجعه حضوری ، مراحل تشریفات صادرات انجام می‌پذیرد. همچنین در صورت نیاز به مجوزهای موردی مراحل انجام کار از طریق پنجره واحد مجازی انجام می‌شود.

وی افزود : در راستای تسهیل و تسریع صادرات ، کنترل های گمرکی برای کالاهای سطح یک و دو صرفا در یک مرحله انجام می شود و بر همین اساس، در صورتی که مسیر اظهارنامه صادراتی کنترل سیستمی سطح یک و دو تعیین شود نیازی به ورود حامل‌ها به داخل گمرک مبدأ صادرات برای توزین والصاق پلمپ در گمرک مبدأ یا داخلی نیست. و در صورتی که مسیر اظهارنامه صادراتی کنترل سیستمی سطح دو تعیین شود در این مسیر در ابتدا بررسی اسنادی اظهارنامه‌های کنترل سطح دو توسط گمرک مبدأ انجام می‌پذیرد . در مسیر کنترلی سطح سه نیز تسهیلات ویژه ای به تولیدکنندگان کالاهای صادراتی می دهیم .