رسیدگی به اختلاف‌‌ تاجران بدون مراجعه به دادگاه و با میانجی‌گری مرکز داوری

تفاهم‌نامه همکاری میان اتاق مشترک ایران و عمان و مرکز داوری اتاق ایران امضا شد؛ هدف از امضای این تفاهم‌نامه تسریع و رسیدگی تخصصی به پرونده‌های فعالان تجاری ایران و عمان است. براساس این تفاهم‌نامه تسهیلات ویژه‌ای برای اعضا درنظر گرفته شده است.

تفاهم‌نامه همکاری میان اتاق مشترک ایران و عمان و مرکز داوری اتاق ایران امضا شد؛ هدف از امضای این تفاهم‌نامه تسریع و رسیدگی تخصصی به پرونده‌های فعالان تجاری ایران و عمان است. براساس این تفاهم‌نامه تسهیلات ویژه‌ای برای اعضا درنظر گرفته شده است.

 

اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان و مرکز داوری اتاق ایران تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. هدف از امضا یاین تفاهم‌نامه تسریع و رسیدگی تخصصی، دقیق و نظام‌مند اختلافات تجاری و بازرگانی حوزه عمان است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان با اشاره به جایگاه مرکز داوری اتاق ایران به عنوان یک نهاد داوری که میانجیگری اختلافات و دعاوی ناشی از قراردادهای تجاری و بازرگانی را برعهده دارد، گفت: اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان علاقه‌مند به حل و فصل مشکلات و اختلافات احتمالی ناشی از قراردادهای تجاری و بازرگانی داخلی و خارجی خود خارج از دادگاه و در مرکز داوری است.

محسن ضرابی گفت: یکی از مشکلات پیش‌روی فعالان این حوزه عدم‌توجه اعضا به مباحث و مسائل حقوقی تجاری و بازرگانی است که این موضوع در مسیر فعالیت تجاری منجر به گرفتاری‌هایی می‌شود که همراهی یک مشاور حقوقی را الزامی و گوشزد می‌کند.

او گفت: به‌همین منظور اتاق مشترک ایران و عمان تمام تلاش خود را برای مرتفع شدن مشکلات حقوقی اعضای خود به عمل آورده است و این تفاهم‌نامه نیز در همین راستا منعقد شد.

ضرابی از اعضای اتاق مشترک ایران و عمان خواست برای برخورداری از تسهیلات فراهم شده در این تفاهم‌نامه، در قراردادهای خود شرط داوری و میانجیگری مرکز داوری را درج کنند.

او افزود: براساس تفاهم‌نامه امضا شده، تسهیلات ویژه‌ای برای اعضای اتاق مشترک ایران و عمان در نظر گرفته شده است؛ علاوه‌بر در نظر گرفتن اولویت زمانی در رسیدگی به پرونده‌ها و امکان حضور نمایندگان اتاق مشترک جهت ارایه نظرات کارشناسی، با معرفی این اتاق مشترک، علاوه بر تخفیف‌های در نظر گرفته شده در هزینه‌های داوری برای دارندگان کارت بازرگانی، نرخ‎های ترجیحی نیز توسط مرکز داوری اتاق ایران برای اعضای اتاق مشترک ایران و عمان در نظر گرفته می‎شود.

دبیرکل مرکز داوری اتاق یران هم ضمن ابراز خرسندی از امضای تفاهم‎نامه همکاری با اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان، آن را سرآغازی برای تسریع شایسته و مناسب اختلافات تجاری فعالان تجاری و بازرگانی در اتاق‌ مشترک ایران و عمان دانست و گفت: قراردادهای تجاری بین‌المللی به دلیل پیچیدگی‌های خاص خود از احتمال وقوع اختلاف بیشتری هم برخوردار هستند که در این زمینه بدون مراجعه به دادگاه می‌توان با داوری و میانجیگری اختلافات را به حداقل رساند.

محسن محبی معتقد است: با امضای این تفاهم‌نامه بعد از این مرکز داوری از پرونده‌های داوری مرتبط با حوزه‌های تجاری و بازرگانی و خدمات وابسته مرتبط با حوزه عمان از اعضای معرفی شده توسط اتاق مشترک ایران وعمان بنا به ضرورت به عنوان داور یا کارشناس استفاده خواهد کرد.

او اشاره به اهمیت اطلاع و آموزش مفاهیم داوری و میانجی‌گری گفت: مرکز داوری این آمادگی را دارد پیرو مفاد تفاهم‌نامه، دوره‌های آموزشی برای اشخاص معرفی شده توسط اتاق مشترک ایران و عمان برگزار کند.