راه‌اندازی دفتر تجاری ایران و اوراسیا در ارمنستان

رئیس اتاق بازرگانی ارمنستان که در رأس هیاتی تجاری و جمعی از زنان بازرگان این کشور به ایران سفر کرده است با همتای ایرانی خود دیدار کرد. وی در این ملاقات ضمن اشاره به علاقه شرکت‌های ارمنستانی به توسعه مبادلات تجاری با ایرانیان، تأکید کرد: شرکت‌های ایرانی می‌توانند با انتقال بخشی از خط تولید خود به ارمنستان، تولیدات خود را بدون هزینه گمرک به بازار اوراسیا صادر کنند.

در این نشست همچنین راه‌اندازی مرکز تجاری ایران و اوراسیا در کشور ارمنستان نیز به عنوان یک راهکار جدی در راستای توسعه روابط اقتصادی بین کشورهای این منطقه و ایران مطرح شد. مارتین سرگسیان با ارائه این پیشنهاد از آمادگی خود برای سرمایه‌گذاری یک میلیون دلار روی این پروژه خبر داد.

وی با بیان این مطلب که ایران در زمانی که ارمنستان در محاصره اقتصادی قرار گرفته بود به کمک این کشور آمد و ارمنستان را از بن‌بست نجات داد، گفت: ارمنستان هیچ‌گاه این کمک ایران را فراموش نمی‌کند.

رئیس اتاق بازرگانی ارمنستان از برگزاری اجلاس روسای اتاق‌های بازرگانی اتحادیه اوراسیا در ارمنستان که قرار است اردیبهشت 99 برگزار شود، خبر داد و از رئیس اتاق ایران نیز دعوت کرد تا در این اجلاس حضور داشته باشند.

سرگسیان در مورد چگونگی رسیدگی به برخی مشکلات احتمالی که در روابط تجاری بین فعالان اقتصادی به وجود می‌آید، استفاده از ظرفیت مراکز داوری مستقر در اتاق‌ها را پیشنهاد داد.

فعالان اقتصادی که در این سفر رئیس اتاق ارمنستان را همراهی می‌کردند در حوزه تراکتورسازی، ماشین‌آلات کشاورزی، راه‌سازی و ساختمان‌سازی فعالیت می‌کردند و از بازدیدهای خود از چند کارخانه ایرانی خبر دادند. همچنین قرار است فردا از چند کارخانه در استان البرز دیدن کنند.

هم‌زمان با این دیدار زنان کارآفرین ارمنستانی و روسی در همایشی که به همت کانون زنان بازرگان ایران برگزار شده بود، شرکت کردند.

برقراری روابط تجاری به کمک تهاتر و ایجاد صندوق مشترک سرمایه‌گذاری

غلامحسین شافعی، رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور نیز ضمن نگاهی به روابط گسترده سیاسی بین دو کشور، سطح مناسبات اقتصادی ایران و ارمنستان را بسیار اندک و غیرقابل توجیه دانست و گفت: این سئوال اساسی وجود دارد که چرا علی‌رغم نزدیکی فرهنگی، ظرفیت همسایگی، وجود تفاهم‌نامه‌های متعدد و روابط سیاسی گسترده، میزان مبادلات و سرمایه‌گذاری‌های مشترک بین ایران و ارمنستان محدود است. اگر این مسئله را آسیب‌شناسی کنیم، می‌توانیم راه‌حل مناسبی برای آن در نظر بگیریم.

وی در ادامه به نرخ بالای رشد ارمنستان از زمان استقلال این کشور که به همت بخش خصوصی آن اتفاق افتاده است، اشاره و تصریح کرد: ارمنستان در این مدت رشد خوبی در حوزه صنایع کوچک و متوسط و حوزه معدن داشته و به طور متوسط نرخ رشد بالای 6 درصد را تجربه کرده است.

رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور زمینه‌های همکاری بین ایران و ارمنستان را متنوع توصیف کرد و افزود: حمل‌ونقل و ترانزیت، حوزه‌ای است که می‌توان با تمرکز بر روی آن سطح مناسبات را افزایش داد و کشورهای های اوراسیا را به بازار منطقه متصل کرد.

شافعی به موضوع تهاتر به عنوان یک راه‌حل مناسب برای برقراری روابط تجاری اشاره و تأکید کرد: در این حوزه ایران با روسیه به تفاهم‌های خوبی رسیده است. بنابراین ارمنستان و دیگر کشورهای اوراسیا می‌توانند یا از طریق تهاتر و یا در قالب یک همکاری سه‌جانبه بین ایران، روسیه و کشور مورد نظر با یکدیگر همکاری کنند.

او در ادامه به رئیس اتاق ارمنستان پیشنهاد داد: صندوق مشترک تهاتر کالا و صندوق مشترک سرمایه‌گذاری را بین دو کشور ایجاد کنند.