راهکارهای نوآورانه برای افزایش مناسبات تجاری

 در وبینار همکاری‌های اتاق تهران و شورای توسعه تجارت شانگهای مطرح شد

راهکارهای نوآورانه برای افزایش مناسبات تجاری

اتاق تهران و شورای توسعه تجارت خارجی شانگهای، با برگزاری وبینار تجاری مشترک، فرصت‌ها و ظرفیت‌ها توسعه و گسترش مناسبات اقتصادی میان ایران و چین به ویژه منطقه شانگهای را مورد بررسی قرار دادند.

 

در وبینار بررسی روابط تجاری ایران و چین که با مشارکت اتاق تهران و شورای توسعه تجارت خارجی شانگهای که ظهر سه‌شنبه هفته جاری برگزار شد، فرصت‌های تازه اقتصادی و سرمایه‌گذاری در دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این رویداد، رئیس اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی تهران، پیشنهادهایی را برای توسعه مناسبات اقتصادی و بازرگانی میان دو کشور مطرح کرد و رئیس شورای توسعه تجارت خارجی شانگهای از راه‌اندازی پلتفرم نمایشگاه مجاری شانگهای با مشارکت وب‌سایت تجارت الکترونیک علی‌بابا و حمایت شهرداری شانگهای خبر داد و تصریح کرد که این پلتفرم می‌تواند راهکاری نوآورانه برای گسترش همکاری‌ بنگاه‌های اقتصادی از ایران و منطقه شانگهای باشد.

رئیس اتاق تهران در این وبینار، در سخنانی با اشاره به اعمال تحریم‌های یکجانبه و ناعادلانه ایالات متحده آمریکا علیه ایران و برخی دیگر از کشورها از جمله چین، بر لزوم اتخاذ استراتژی جدید و اثرگذار در تنظیم روابط میان کشورهای همسو تاکید کرد. مسعود خوانساری همچنین به امضای سند همکاری 25 ساله ایران و چین اشاره کرد و یادآور شد که از این فرصت باید به عنوان زیربنایی برای همکاری‌های ساختاری دو کشور برای دوران طولانی در آینده استفاده کرد.

وی در عین حال، بر توسعه روابط میان ایران و چین در سایه طرح یک جاده-یک کمربند تاکید کرد و تمرکز بر تعامل با استان‌های چین از جمله شانگهای را در دستورکار بخش خصوصی ایران و به طور ویژه اتاق تهران دانست.

خوانساری همچنین، برقراری کانال ارتباط دائمی میان اتاق تهران و شورای توسعه تجارت خارجی شانگهای را از جمله پیشنهادهای اتاق تهران برای گسترش مناسبات برشمرد و بر تبادل لینک وب‌سایت این دو نهاد بخش خصوصی از دو کشور برای دسترسی آسان و مطمئن تجار و فعالان اقتصادی دو طرف به یکدیگر تاکید کرد.

رئیس اتاق تهران همچنین، فعال‌سازی کمیته داوری مشترک میان دو طرف که پیش از این نیز مورد توافق قرار گرفته بود را ضروری عنوان کرد و با بیان اینکه پیش‌نویس تفاهم‌نامه همکاری میان اتاق تهران و شورای توسعه تجارت خارجی شانگهای تهیه شده‌است، یادآور شد که این سند همکاری فرصتی تازه برای ارتقای سطح همکاری‌ها خواهد بود.

همچنین، «جو مین ها» رئیس شورای توسعه تجارت خارجی شانگهای چین در این وبینار، با اشاره به اینکه امسال دو کشور ایران و چین پنجاهمین سالگرد برقرار روابط دیپلماتیک را جشن می‌گیرند، توسعه طرح یک جاده- یک کمربند از سوی چین را مهر تاییدی بر استراتژی درهای باز و منفعت متقابل این کشور دانست که به گفته وی، فرصتی ارزشمند پیش روی همکاری بنگاه‌های سراسر جهان از جمله ایران فراهم کرده‌است.

وی از جمله سیاست‌های تجاری چین طی دوره اپیدمی ویروس کرونا را برگزاری نمایشگاه بین‌المللی واردات در شانگهای عنوان کرد و راه‌اندازی پلتفرم نمایشگاه مجازی شانگهای را گامی دیگر در تسهیل مناسبات جوامع تجاری از کشورهای مختلف از جمله ایران با منطقه اقتصادی شانگهای دانست. جو مین ها در ادامه، به برخی از خدمات قابل ارائه از سوی شورای توسعه تجارت خارجی شانگهای به بنگاه‌ها و فعالان اقتصادی چین و همچنین دیگر کشورها اشاره و بر همکاری رو به جلو مناسبات این نهاد با اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد.

همچنین سرکنسول ایران در شانگهای نیز طی سخنانی، از کاهش حجم مناسبات تجاری میان ایران و شانگهای خبر داد و گفت: طی سال 2019 میلادی، حجم روابط اقتصادی ایران و شانگهای معادل 2 میلیارد و 321 میلیون دلار بود که از این میزان یک میلیارد و 416 میلیون دلار سهم صادرات ایران و 905 میلیون دلار نیز سهم صادرات شانگهای بود. به گفته رمضان پرواز، این مناسبات طی سال 2020 با کاهش 13 درصدی مواجه شد به طوری که طی این سال حجم تجارت دو طرف به 2 میلیارد دلار کاهش یافت.

وی یکی از مشکلات پیش روی مناسبات اقتصادی دو طرف را جابه جایی و نقل و انتقال پول میان شرکت‌ها از دو کشور عنوان و دستیابی به راهکاری مشترک برای رفع این معضل تاکید کرد.

فریال مستوفی عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری خارجی اتاق تهران نیز در این وبینار، به ارائه خدمات این مرکز و کمک به توسعه سرمایه‌گذاری‌ در پروژه‌های میان ایران و کشورهای خارجی پرداخت و اعلام کرد طی سال‌های اخیر و با همکاری اتاق تهران و برخی موسسات معتبر بین‌المللی از جمله موسسه فریزر، چگونگی ارتقا و بهبود شاخص آزادی اقتصادی در ایران مورد بررسی قرار گرفته است. وی همچنین، به شناسایی پروژه های سرمایه‌گذاری در ایران از سوی مرکز خدمات سرمایه‌گذاری خارجی اتاق تهران اشاره کرد و یادآور شد که این مرکز آماده همکاری با شورای توسعه تجارت خارجی شانگهای در راستای معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری مشترک در دو کشور است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *