رئیس کل گمرک ایران گفت: تعدد قوانین و مقررات و سازمان های متولی تجارت خارجی از مهم ترین دلایل قاچاق کالاست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​مهدی میر اشرفی در حاشیه نشست تخصصی سالانه مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس آگاهی سراسر کشور در جمع خبرنگاران افزود: در این نشست بر مباحث پیشگیرانه تاکیدات زیادی شد.

وی گفت: مقرر شد از تجارب جهان در بحث مبارزه با قاچاق کالا استفاده و تجارت رسمی با هزینه و مدت کمتری انجام شود تا میل به تجارت غیر رسمی کاهش پیدا کند.
رئیس کل گمرک ایران یکی از دلایل قاچاق کالا را تعدد قوانین و مقررات خواند و افزود: هم اکنون بیش از 20 سازمان در بحث تجارت رسمی ورود می کنند که برخی قوانین آنها موازی و متناقض است.

میر اشرفی گفت: تعدد سازمان های متولی تجارت خارجی هم از دیگر مشکلات است که مقرر شد هماهنگی ایجاد شود.
وی با اشاره به اینکه دنیا به سمت کنترل های غیرمزاحم پیش می رود، افزود: باید ما نیز با تجهیز سازمان های مرتبط به این سمت حرکت کنیم و همه مبادی گمرکی به اسکنر و ایکس ری مجهز شود و کنترل فیزیکی در مسیر ترانزیتی کاهش یابد.

رئیس کل گمرک ایران عملکرد جزیره ای سامانه های مرتبط با تجارت را نیز از دیگر مشکلات خواند و گفت: در این نشست تاکید شد که این سامانه ها یکپارچه شود و تبادل اطلاعات و داده ها به صورت یکپارچه باشد.
وی گفت : در بحث قاچاق کالا در گمرکات خود ما به عنوان سازمان کاشف بوده ایم ؛ یا خودمان کالای قاچاق را کشف کردیم تا تخلفاتی را مشاهده کردیم.
وی در پاسخ به سوالی درخصوص اینکه در گمرکات قاچاق کالا وجود دارد گفت: قاچاق کالا در گمرکات را 100 درصد رد می کنم چرا که یا خودمان کاشف بودیم و یا تخلفی صورت گرفته بود که آن را کشف کردیم.

میر اشرفی افزود: عمده پرونده های قاچاق کشور مربوط به پرونده هایی است که ارزش قابل توجهی ندارد و باید به سمتی پیش برویم که با موارد سازمان یافته قاچاق برخورد شود.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه زمانی با نصب تراشه ها و بادی اسکنرها از بارنامه های سنتی فاصله خواهیم گرفت ،گفت: همه سازمان ها و پایانه ها در بحث الکترونیک کردن بارنامه ها برنامه دارند و مقرر شده است اطلاعات بارنامه ها بر روی تراشه قرار گیرد.
رئیس کل گمرک ایران در مورد خودروهای متوقف شده در گمرک نیز افزود: حدود 10 تا 13 هزار خودرو در گمرک و مناطق آزاد متوقف است و گمرک به دنبال ترخیص آن است.

میر اشرفی گفت: 10 هزار نفر برای این خودرو ها ثبت نام کرده اند که در صددیم مشکل این افراد نیز حل شود.
وی افزود: وارد کنندگان خودرو ها باید مابه التفاوت ارز دولتی را بپردازند.
رئیس کل گمرک ایران گفت: البته این اتومبیل ها در مناطق آزاد است و یا این خودرو ها ترخیص و یا مرجوع و یا متروکه خواهد شد.