در نشست میز کشوری صربستان بررسی شد: توسعه مناسبات اقتصادی ایران و صربستان

مدیرکل دفتر اروپا و آمریکای سازمان توسعه تجارت ایران از برگزاری میز کشوری صربستان و بررسی راهکارهای همکاری با این کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، بهروز حسن‌الفت با بیان این مطلب اظهار داشت: در راستای اتخاذ تمهیدات لازم جهت برپایی اجلاس کمیسیون مشترک آتی ایران و صربستان و ارزیابی آخرین اقدامات و پیگیری‌های صورت گرفته در ارتباط با مفاد پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور، جلسه‌ای با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط دولتی و خصوصی برگزار شد.

وی افزود: در این جلسه نمایندگان دستگاه‌های مختلف در خصوص اقدامات انجام شده، برنامه‌ها و ظرفیت‌های موجود در کنار عزم مسئولین ارشد دو کشور جهت توسعه مناسبات اقتصادی  به بحث و گفتگو پرداختند.

الفت با اشاره به ظرفیت‌های همکاری دو کشور ادامه داد: با توجه امضا برخی از تفاهمات زیرساختی در حوزه‌های اقتصادی در سنوات گذشته و تمایل طرفین به انجام مذاکرات در راستای امضا تفاهم‌نامه تعرفه ترجیحی و آزاد و سایر تفاهم‌نامه‌ها در حوزه‌های سرمایه‌گذاری، پولی و مالی‌،کشاورزی، نیرو، گردشگری، خدمات فنی مهندسی و … به نظر می‌رسد فرصت‌های جدیدی در توسعه مناسبات اقتصادی با این کشور حوزه بالکان ایجاد شود.

مدیر کل دفتر اروپا و آمریکا گفت: از مهم‌ترین زمینه‌های همکاری بین دو کشور می‌توان به همکاری در حوزه‌های کشاورزی، دارویی، اقلام صنعتی، محصولات پلیمری، ساختمانی و تجهیزات پزشکی، صنایع چوبی، صنعت غذایی و … اشاره کرد.

وی بیان کرد: براساس تصمیمات اتخاذ شده مقرر شد هر یک از اعضا کارگروه نسبت به برگزاری نشست‌های کارشناسی و تخصصی در حوزه‌های مختلف از جمله سلامت، انرژی، کشاورزی و…  با همتایان صرب خود و با بهره‌گیری از ظرفیت بخش خصوصی اقدام کنند.

گفتنی است، وبیناری با هدف معرفی بازار صربستان تا پایان ماه جاری برگزار خواهد شد.