در نشست میز توسعه صادرات مصالح، تجهیزات و لوازم ساختمانی ایران به آفریقا؛ بررسی راه‌های ورود به بازار مصالح و لوازم ساختمانی کشورهای آفریقایی

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران در نشست میز توسعه صادرات مصالح، تجهیزات و لوازم ساختمانی ایران به آفریقا مهم‌ترین مشکلات صادرات مصالح، تجهیزات و لوازم ساختمانی به کشورهای آفریقایی را مسئله برگشت پول، حمل و نقل منظم و رقابتی، ناشناخته بودن بازارهای آفریقایی، سختی برقراری ارتباط با طرف‌های آفریقایی و ریسک‌های بالای حضور در کشورهای آفریقایی عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، فرزاد پیلتن، اظهار داشت: در این جلسه روند صادرات و واردات مصالح، تجهیزات و لوازم ساختمانی توسط کشورهای آفریقایی از جهان، روند صادرات محصولات مذکور از ایران به آفریقا و جهان و مزیت‌ها و فرصت‌های صادرات به کشورهای آفریقایی مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: معرفی خدمات و تسهیلات قابل ارائه توسط سازمان توسعه تجارت ایران، راه‌های شناسایی و نحوه ورود به بازار محصولات مذکور در کشورهای آفریقایی، طرح موضوعات و مشکلات توسط شرکت‌های خصوصی در زمینه ورود به بازار آفریقا  و معرفی خدمات قابل ارائه توسط شرکت‌های کشتیرانی به تجار و امکان راه‌اندازی خط منظم به بنادر آفریقای جنوبی، مصر، الجزایر و غرب آفریقا در آینده نزدیک از دیگر موارد مطرح شده در این نشست بود.

مدیر کل دفتر عربی و آفریقایی بیان داشت: کشورهای آفریقایی در زمینه محصولاتی مانند سیم و کابل، کاشی و سرامیک، شیشه تخت، سنگ ساختمانی، کلید و پریز، چینی  و سرامیک ، شیرآلات بهداشتی، وان و دوش، ظرفشویی، در و پنجره، لوستر، سینک لوله و پروفیل حدود 10 میلیارد دلار از جهان واردات دارند.

پیلتن گفت: چین با 2.274 میلیون دلار، اسپانیا با 1.045میلیون دلار، ایتالیا با  698 میلیون دلار، هند با391 میلیون دلار، فرانسه با ارزش 365 میلیون دلار، ترکیه با 357 میلیون دلار، بلژیک با رقم 350 میلیون دلار، آفریقای جنوبی با321 میلیون دلار، آلمان به ارزش314 میلیون دلار و مصر با 261 میلیون دلار مهم‌ترین صادرکنندگان محصولات مذکور به قاره آفریقا در سال   2019 هستند.

یادآور می‌شود، ایران در سال 1398حدود 620 میلیون دلار از محصولات مذکور را به جهان صادر کرده که در این میان سهم قاره آفریقا حدود 2 میلیون دلار بوده است.

گفتنی است، جلسه میز صادرات مصالح و لوازم ساختمانی به آفریقا با حضور جعفر برمکی، سفیر ایران در کنیا و نمایندگان شرکت‌های کشتیرانی (حافظ دریا، سپید و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران) و بخش خصوصی، در محل سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد.