در سی و ششمین جلسه کارگروه توسعه صادرات مطرح شد: تشریح الزامات عملیاتی شدن موضوع تهاتر کالا با کالا

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با تشریح برخی از الزامات عملیاتی شدن موضوع تهاتر کالا با کالا، گفت: با تصمیمات اخیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت گشایش خوبی در مسیر صادرات کالاها و تامین نیازهای کشور به ویژه واحدهای تولیدی ایجاد خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در سی و ششمین جلسه کارگروه توسعه صادرات با بیان اینکه پیگیری‌های لازم برای اجرای تهاتر کالا با کالا با 10 کشور منتخب از سوی این سازمان انجام می‌شود، اظهار داشت: باید به دنبال بازنگری و اصلاح بسته سیاستی بانک مرکزی باشیم تا از تمامی ظرفیت‌های صادرات برای کشور و در جهت تامین نیازهای ارزی استفاده شود.

وی افزود: با هدف فراوانی کالا در داخل کشور در سامانه جامع تجارت حداکثر تسهیل برای انجام عملیات واردات در مقابل صادرات در حال انجام است.

زادبوم تاکید کرد: لازم است دستگاه‌های اجرایی در خصوص موضوع تهاتر کالا – کالا و تبادل فهرست کالاها قبل از هرگونه اقدامی با وزارت صنعت، معدن و تجارت هماهنگی کنند.

در این نشست به تصمیمات اخیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت برای تعیین رویه واردات در مقابل ارز صادرات توسط بنگاه‌های تولیدی، تجار و بازرگانان با هدف فراوانی کالا در بازار داخل و بسترسازی برای بهره‌گیری مناسب و عملیاتی از  ارز صادرات و با هدف حمایت از واحدهای تولیدی و مصرف‌کنندگان نهایی اشاره شد.

همچنین در ادامه نمایندگان اتاق‌های بازرگانی، تعاون و اصناف بر شفاف‌سازی و تصریح مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مبنی بر اجرایی شدن رویه واردات در مقابل صادرات به ویژه برای بنگاه‌های صادراتی بخش خصوصی تاکید کردند.

گفتنی است، در سی و ششمین جلسه کارگروه توسعه صادرات که با حضور مسئولان و نمایندگان بخش خصوصی و دستگاه‌های مسئول برگزار شد، آخرین عملکرد رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان از 22 فروردین ماه 97 تا 31 شهریورماه 99 تشریح شد.