حمایت معنوی سازمان توسعه تجارت ایران از فعالیت تجاری در آفریقا

معاون وزیر صمت و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران، در دیدار با سفرای جدید ایران در گینه کوناکری و سنگال، آمادگی این سازمان را به منظور حمایت‌ از فعالان اقتصادی و تشکل‌های علاقمند به فعالیت در کشورهای آفریقایی اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در این دیدار بر لزوم توجه به ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری و صادرات به آفریقا تأکید کرد و اظهار داشت: یکی از الزامات مؤثر بر فرآیند توسعۀ تجارت خارجی، برگزاری کمیسیون‌های مشترک است که در خصوص دو کشور سنگال و گینه نیاز است برنامه‌ریزی برای از سرگیری کمیسیون‌های مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری با مشارکت دستگاه‌های مرتبط صورت گیرد.

وی با اشاره به نامناسب بودن کاربری نمایشگاه‌های اختصاصی، بر ایجاد پاویون ایران در نمایشگاه‌های تخصصی و مهم در این دو کشور تأکید کرد و افزود: ایران به عنوان بزرگ‌ترین برگزار کننده رویداد‌های نمایشگاهی در منطقه، پذیرای هیأت‌های تجاری کشورهای آفریقایی همزمان با نمایشگاهها است، همچنین با رصد عنوان‌های نمایشگاهی کشورهای آفریقایی به ویژه سنگال و گینه، هیأت‌های تجاری را، عمدتاً همزمان با برگزاری رویدادهای نمایشگاهی اعزام خواهیم کرد.

زادبوم در خصوص ایجاد مراکز تجاری بیان داشت: شورای مراکز تجاری در سازمان توسعه تجارت با حضور نمایندگان سازمان، وزارت امور خارجه، اتاق تعاون، اتاق بازرگانی برگزار و پس از بررسی طرح‌ها، در خصوص صدور مجوز اقدام می‌کنند.

در ادامۀ این نشست، دهشیری، سفیر جدید ایران در سنگال و میرزا آقایی، سفیر جدید ایران در گینه ضمن تشریح مختصر شرایط اقتصادی حاکم بر کشور محل خدمت خود در خصوص راهکارهای ‌توسعۀ روابط تجاری با معاون وزیر و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران به گفتگو پرداختند.