حفظ جایگاه محصولات ایرانی در گرو پاسداشت کیفیت و استاندارد

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در سی و هفتمین جلسه کارگروه توسعه صادرات  ضمن تشریح مصوبات جلسه یکصد و هفتاد و هفتم ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بر لزوم حفظ جایگاه کالاهای ایرانی با تکیه بر استاندارد و کیفیت تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم با تشریح آمار عملکرد صادرات غیرنفتی کشور طی 8 ماهه منتهی به آبان‌ماه سال جاری، ساماندهی و مدیریت صادرات کالاهایی که در داخل کشور قیمت‌گذاری می‌شوند را ضروری دانست.

وی افزود: صیانت از کیفیت و استاندارد و جایگاه محصولات ایرانی در کشورهای هدف نیازمند نظارت بیشتری است.

 همچنین در این نشست، پیشنهادات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص ساماندهی صادرات محصولات غذایی در راستای پاسداشت جایگاه تولیدات برندهای ایرانی بررسی شد.

در ادامه جلسه نیز پیشنهادات وزارت نیرو در خصوص تسهیل صادرات خدمات فنی و مهندسی، بررسی وضعیت فعلی صادرات خدمات فنی و مهندسی، چالش‌ها و موانع صادرات خدمات فنی و مهندسی، مقررات مورد نیاز، ضرورت مطالعات بازار آب و برق، برگزاری رویدادهای نمایشگاهی در منطقه و جهان، فعال شدن کارگروه‌های استانی همجوار کشورهای همسایه و تامین پروژه‌های صادراتی خدمات فنی و مهندسی مورد بررسی قرار گرفت.

گفتنی است، در این نشست مقرر شد کمیته ماده (۱۹) آیین‌نامه اجرایی حمایت از صادرات خدمات فنی و مهندسی به عنوان مرجع قانونی به منظور تصمیم نهایی فرآیندهای صدور خدمات فنی و مهندسی در سازمان توسعه تجارت ایران با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی فعال است و سیاست‌ها و مقررات مربوط را تنظیم می‌کند.