سمینار آموزشی

توانمندسازی روستاهای استان تهران با محوریت بخش‌خصوصی

 الگوی احیای مسئولیت اجتماعی شرکتی در اتاق تهران تشریح شد

الگوی«مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی و احیای مسئولیت اجتماعی شرکتی و نهادی» که پیش از این در کرمان و خراسان‌رضوی به اجرا گذاشته شده‌است، در اتاق تهران تشریح شد و آن طور که متولیان این طرح تبیین کردند، این مدل به دنبال توانمندسازی روستاها با محوریت بخش خصوصی و نیز بهبود سرانه درآمدی مردم، ایجاد شغل و تثبیت اشتغال است.

نشست بررسی و معرفی الگوی «مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی و احیای مسئولیت اجتماعی شرکتی و نهادی» روز گذشته با حضور یداله صادقی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران و علی اکبر لبافی، مشاور وزیر صمت و جمعی از صاحبان کسب و کار و بنگاه های اقتصادی پایتخت در اتاق تهران برگزار شد. آن طور که مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت توضیح داد، این مدل بر آن است که با استناد به بندهای یک، 20 و 21 سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری، توسعه متوازن منطقه‌ای را با بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت‌های بخش مردمی و بنگاه‌های اقتصادی از طریق توانمندسازی و توان‌افزایی مردم رقم بزند.

در ابتدای این جلسه، یداله صادقی، رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت استان تهران با بیان اینکه فعالان اقتصادی به عنوان منشا تولید، کار و خدمت، مسئولیت اجتماعی را به خوبی شناخته و به آن عمل می‌کنند، افزود: مدل مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی و احیای مسئولیت اجتماعی، ابتکار آقای رزم حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت است و او این طرح را در زمان استانداری کرمان و خراسان رضوی در این دو راستان به اجرا گذاشته است و اکنون تعداد زیادی از استان‌ها مبادرت به اجرای این طرح کرده‌اند.

او سپس ابراز امیدواری کرد که از رهگذر اجرای این برنامه، بندهای یک، 20 و 21 سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که نسبت به توسعه کارآفرینی، ارتقا‌‌ درآمد و نقش طبقات کم‌درآمد و متوسط و تولید ثروت، بهره‌وری، کارآفرینی و سرمایه گذاری تاکید دارد، محقق شود.

در ادامه این جلسه، علی اکبر لبافی مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت به تشریح مدل «مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی و احیای مسئولیت اجتماعی شرکتی و نهادی» و نیز اهداف آن پرداخت و گفت: الگوی مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی تحکمی نیست و از منابع درآمدی صندوق توسعه ملی یا شبکه بانکی نیز بهره نمی‌گیرد و کاملا نیکوکارانه و خیرخواهانه است. او با تاکید بر اینکه این طرح دولتی نیست، گفت:در این مدل،نمایندگان مجلس، کارگزاران حکومتی و سرمایه‌گذاران و کارآفرینان استان ها در کنار یکدیگر قرار گرفته و مسئولیت‌های اجتماعی را احیا می‌کنند؛ به نحوی که هم بنگاه در مسیر توسعه قرار می‌گیرد و هم افراد پیرامونی بنگاه، توسعه پیدا می‌کنند؛ در واقع توانمندسازی مردم با بهره‌گیری از ظرفیت بخش‌خصوصی مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

او سپس اهداف طرح مثلث توسعه اقتصادی، فرهنگی با احیای مسوولیت‌های شرکتی و نهادی را «بهبود سرانه درآمدی مردم، ایجاد شغل و تثبیت اشتغال»عنوان کرد.

لبافی با اشاره به اینکه در طول دهه‌های گذشته، الگوهای مختلف دولتی برای فقرزدایی و افزایش درآمد سرانه امتحان شده است، ادامه داد: با وجود اجرای این طرح‌ها، شاهد حاشیه نشینی بیشتر، سرانه درآمدی کمتر، ضعف در بسترسازی برای ایجاد کسب وکار بوده ایم و دلیل عدم توفیق این برنامه‌ها، تمرکزگرایی، گسترش بروکراسی و نزاع‌های سیاسی بوده است. اما در این مدل دولتی بودن کنار گذاشته شده و ایجاد انسجام مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

او با بیان اینکه «این طرح در سال 1393 در کرمان آغاز و پس از آن در خراسان رضوی به اجرا گذاشته شد» ادامه داد: نمونه اجرای موفقیت‌آمیز این طرح، قلعه گنج کرمان است و به موجب اجرای این مدل در خراسان رضوی، 171 بنگاه اقتصادی 2400 روستا را تحت پوشش قرار داده‌اند. افزون بر این، اجرای این طرح به 16 استان دیگر نیز تسری پیدا کرده است.

در ادامه، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران نیز توضیح داد که بر اساس اعلام آمادگی بنگا‌ه ‌های اقتصادی در جهت ایجاد توانمندی در روستاها، کانالی ارتباطی ایجاد شده و اسامی شهرها و روستاهای استان در این کانال قرار خواهد گرفت. پس از آن، به موجب تفاهمنامه ای که به امضا می‌رسد، بنگاه‌های اقتصادی می‌توانند اعلام کنند که به عنوان معین، تمایل دارند کدام روستا را تحت پوشش قرار داده و چه برنامه ای را برای توانمندسازی مردم آن روستا به اجرا خواهند گذاشت.

در ادامه این جلسه، محمد عیدیان، قائم مقام شورای گفت وگوی استان تهران با اشاره به ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در سال 1392 و اینکه مقرر بود، سالانه گزارشی از عملکرد اجرای برنامه‌های این ابلاغیه ارائه شود، گفت: آنچه امروز شاهد هستیم، کاهش رشد اقتصادی، رشد منفی سرمایه گذاری وکاهش درآمد سرانه بوده و ظاهرا اراده‌ای برای اجرای این برنامه‌ها وجود نداشته است.او گفت که این نگرانی وجود دارد که اجرای این مدل نیز با ضعف اراده مواجه شود؛ لذا باید اراده اجرای آن ایجاد شده و چگونگی پیوند چنین طرحی با دولت نیز مشخص شود. او پیشنهاد کرد که مدل«مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی و احیای مسئولیت اجتماعی شرکتی و نهادی» در جلسه هیات نمایندگان اتاق تهران نیز ارائه شود که با استقبال رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت تهران مواجه شد. در ادامه این جلسه، حاضران به طرح دیدگاه‌ها و پرسش‌‌های خود در مورد ماهیت و ابعاد این مدل پرداختند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *