توافق گمرکات ایران و روسیه

این توافق در دیدار ولادیمیر ایوین معاون گمرک فدراسیون روسیه و هیات همراه با علیرضا مقدسی رئیس کل گمرک ایران در تهران حاصل شد و مقرر گردید تا سند نهایی توافقات جدید گمرکی میان دو کشور در مسکو به امضای روسای گمرکات دو کشور برسد .
بنابراین گزارش ، محور اصلی این توافق تبادلات تجاری میان ایران و روسیه با ارائه تسهیلات جدید گمرکی از طریق تردد مستقیم و رو رو در دریای خزر بود تا علاوه بر افزایش سطح مبادلات منجر به کاهش قیمت تمام شده کالاهای دو کشور برای مصرف کنندگان شود . همچنین موضوع تسهیلات ویژه گمرک روسیه برای صادرکنندگان ایرانی در قالب کریدور سبز گمرکی ، فعالان اقتصادی مجاز ، ترافیک کامیون های ترانزیتی در مرز جمهوری آذربایجان ، مشکلات صادرکنندگان و ارزش های گمرکی از دیگر محورهای بحث و تبادل نظر در این دیدار بود .
ولادیمیر ایوین معاون گمرک فدراسیون روسیه نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از افزایش همکاری های تجاری و گمرکی با جمهوری اسلامی ایران گفت : هدف از حضور این هیات در تهران همکاری های گسترده و بررسی توافق در خصوص پروژه های جدید گمرکی با مسکو به ویژه راه اندازی تردد مستقیم در دریای خزر با محوریت تسهیلات جدید گمرکی است تا با این اقدام ترافیک کامیون ها در مرز جمهوری آذربایجان کاهش یابد و ضرورت دارد راه اندازی و تسهیل تردد کشتی های رو- رو با محوریت تسهیلات گمرکی میان دو کشور سریع تر اجرایی شود .
وی با تاکید بر اینکه چشم انداز خوبی برای توسعه مبادلات از طریق دریای خزر وجود دارد ، اولویت حمل مستقیم از ایران برای شناسایی آسان تر فعالان اقتصادی مجاز و ارائه تسهیلات گمرکی را بسیار مهم و ضروری توصیف کرد و گفت : گمرک روسیه برنامه جدید کنترل ارزش های گمرکی بعد از ترخیص را برای تجار و بازرگانان ایرانی در دستور کار دارد .
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *