توافق بزرگ با کشورهای اوراسیا

توافق بزرگ با کشورهای اوراسیا

جلسه هماهنگی اجرایی شدن موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری میان ایران و اوراسیا با حضور سرپرست سازمان توسعه تجارت و نمایندگان دستگاه‌های مرتبط برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در تشریح فرآیند موافقتنامه اوراسیا اظهار داشت: این موافقتنامه با مذاکرات طولانی و طی مراحل مختلف قانونی و تصویب در مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، در تیرماه امسال ابلاغ شد و با اعلام آمادگی طرفین مقرر شد ظرف 2 ماه اجرایی شود.

وی افزود: در سازمان توسعه تجارت ایران با حضور مشاور امور بین‌الملل سازمان توسعه تجارت ایران، دبیرخانه و ميز اوراسیا و دبیران میزهای کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس، روسیه و ارمنستان ستاد اوراسیا تشکیل شده است.

در ادامۀ این نشست، میرهادی سیدی، مشاور امور بین‌الملل سازمان توسعه تجارت ایران، این توافق را در تاریخ تجارت ایران کم نظیر توصیف کرد و آن را تمرینی برای آشنایی با سازوکارهای جهانی تجارت و تطبیق با مقررات، ضوابط و موازین بین‌المللی تجارت عنوان کرد.

حاجی کریمی، دبیر میز سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی نیز با ارائۀ توضیحات در خصوص فرآیند انجام توافق‌نامه اوراسیا، مفاد موافقتنامه، الزامات، دستگاه‌های متولی و اقدامات عملی آن را تشریح و بررسی کرد.